Krehkosť mladej generácie: Prečo psychická odolnosť našich detí klesá?

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: Freepik.com

Majú minimum starostí, a tak si vymýšľajú. Aj toto človek občas počúva, keď príde niekde reč na duševné zdravie mladých. Ale nie je to skôr naopak? Čo trápilo v puberte generáciu dnešných päťdesiatnikov či šesťdesiatnikov? „Báli sme sa tak akurát rodičov a zlých známok. Keď som dostala pohlavok, nemyslela som si, že ma mama nemá rada, ale že je to nespravodlivé. Nespravodlivosť sveta som však nevnímala ako osobný útok, ale ako realitu,“ spomína Jana, riaditeľka malej základnej školy v Orlických horách.

A jediné dievča, s ktorým som sa porovnávala, bola Eva Blažíčková z céčka, ktorú milovali všetci chlapci. Inak sme na školských fotkách vyzerali všetci rovnako blbo, filtre ani druhý pokus o lepší záber sme vtedy k dispozícii nemali. A dnes? Musia sa vyrovnať nie s jednou Evou, ale so stovkami tisíc Ev na sociálnych sieťach, ktoré sú v ich očiach krajšie, úspešnejšie, lásky hodnejšie. Súčasné deti to majú veľmi ťažké, ťažšie, než sme mávali my,“ zamýšľa sa žena, ktorá nás poprosila, aby sme neuvádzali jej celé meno. „Verte tomu, že by sa na mňa hneď zosypali rodičia, čo to o ich deťoch vykladám za nezmysly, že ony to rozhodne ťažké nemajú, pretože je o nich doma dobre postarané.“

 

Pani riaditeľka naráža na prehnane starostlivých rodičov, ktorí deťom zametajú cestičky tak úzkostlivo, až z nich robia to, čomu sa dnes hovorí „snehové vločky“. Krehké a zraniteľné bytosti. Výchovný trend prehnane starajúcich sa rodičov, ktorí svojim potomkom odstraňujú zo života prekážky, psychickú odolnosť jedinca neposilňuje. Hoci to rodičia myslia dobre, absencia nepríjemných situácií a zážitkov, s ktorými sa deti a dospievajúci musia vyrovnať, vedú k poklesu schopnosti odolávať nepriaznivým biologickým, psychologickým a sociálnym faktorom a zvládať krízy.

Keď sa človek zvládne vyrovnať s malými každodennými protivenstvami, zvládne neskôr aj nečakané veľké stresy, aké prináša bežný život. Lekári Michal Hrdlička a David Kolouch v knihe Deti v ohrození – Kríza, odolnosť a psychické zdravie prirovnávajú túto odolnosť k očkovaniu, kedy sa malými dávkami podporuje tvorba protilátok.

 

Nárast narcizmu

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie