Na čele hnutia pôsobí Milan Uhrík. Do ĽSNS prišiel až po tom, čo si v strane uvedomili, že uniformu pripomínajúcu rovnošatu Hlinkovej gardy musia prezliecť za obleky, aby ich brali vážne. Uhrík pred šiestimi rokmi v diskusii O 5 minút 12 nedokázal jednoznačne odsúdiť transporty Židov do koncentračných táborov. „Ja to beriem ako nejaký historický fakt. Nemám sa k tomu prečo vyjadrovať,“ povedal. Ďalej argumentoval tým, že „nie je historik“. O Tisovi v roku 2016 povedal pre Parlamentné listy: „Bol to podľa našej mienky doposiaľ jediný skutočný slovenský prezident, ktorý zastával práva Slovákov.“
Uhrík v súčasnosti pôsobí v europarlamente, kam sa prekrúžkoval, ako inak, na kandidátke ĽSNS.
Klamári a dezinformátori
Členovia Republiky zľahčujú holokaust, nedokážu priamo odsúdiť Tisove transporty Židov a preukázateľne šíria hoaxy a dezinformácie. Na základe zistení Denníka N stojí za stránkou AntiSoros Radovan Fašung, asistent Milana Uhríka. Stránka zverejňovala kritiku voči Georgeovi Sorosovi a šírila o ňom dezinformácie. Stránka sa taktiež nepravdivo vyjadrovala k očkovaniu a šírila konšpiračné teórie. Po tom, čo ju Facebook zablokoval, sa objavila nová stránka s názvom AntiSoros nezastavíš.
Stranu zažaloval infektológ Peter Sabaka za nepravdivé výroky o jeho osobe a šírenie konšpirácií o covid-19, ktoré strana šírila počas pandémie. Okresný súd v Nitre rozhodol, že Republika sa má lekárovi ospravedlniť a zaplatiť mu odškodné 15-tisíc eur. Rozsudok ešte nie je právoplatný.
Členom strany je aj Rán Rejda, bývalý policajt, ktorý podľa zvukovej nahrávky Gorily odovzdával Pente informácie a bral za to úplatky. V tejto kauze však dosiaľ nebol nikdy obvinený.
Platforma YouTube v priebehu tohto roka zrušila kanál Kulturblogu, Konzervy a fanúšikovský kanál Milana Mazureka. Svoje konanie odôvodnila tým, že išlo o „vážne alebo opakované porušenie pravidiel pre komunitu“. Kulturblog mal spomedzi spomínaných platforiem najväčšiu základňu sledovateľov. YouTube mal pravdepodobne prístup k údajom, na základe ktorých vyhodnotil, že za týmito kanálmi stál rovnaký človek, alebo skupina ľudí. Podľa všetkého išlo práve o hnutie Republika. Na problematiku prvýkrát upozornil portál Živé.
Vládu so Smerom nevylučujú
V Republike spoluprácu so Smerom nevylučujú. O ich budúcom partnerstve môže vypovedať aj protivládny protest, ktorý spolu minulý rok organizovali. Smer vtedy napomohol Republike dostať sa z politickej izolácie.
Imidž antifašistickej strany, ktorú sa snažia dosiahnuť, im zatiaľ nepomáha k tomu, aby si získali iných vládnych spojencov. Podľa Denníka N Progresívne Slovensko, Hlas, Sme rodina, SaS, OĽaNO aj KDH spoluprácu s hnutím odmietajú. Republiku ako spojenca neodmietli iba Smer a SNS.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)