Okolo 400 krajne pravicových demonštrantov sa v sobotu (17.8.) zhromaždilo v saskom meste Lipsko, aby protestovali proti každoročnému dúhovému pochodu v rámci festivalu Leipzig Pride. Nemecká polícia uviedla, že dav agresívnych a militantných protestujúcich musela rozohnať, píše Deutsche Welle.
Neonacisti a prívrženci nemeckej krajnej pravice usporiadali v sobotu krátky protest v blízkosti podujatia Pride v meste Lipsko na východe Nemecka, pričom išlo už o druhý protest počas uplynulého týždňa. Protest sa konal v blízkosti dúhového Pride festivalu, na ktorom sa zúčastnilo okolo 19-tisíc ľudí na podporu LGBTQ+ komunity.
Miestna polícia uviedla, že na proteste sa zúčastnilo približne 300 až 400 prívržencov extrémne pravicovej politiky na hlavnej železničnej stanici v Lipsku s transparentmi ako „Hrdý, nemecký, národný“. Na zhromaždení bolo zaznamenaných niekoľko porušení zákona o zhromažďovaní, uviedla saská polícia na platforme X.
Es wurden Verstößen gegen das Strafgesetzbuch und das Versammlungsgesetz registriert. Nach einem letzten Gespräch der Versammlungsbehörde mit dem Versammlungsleiter beendete er seine Versammlung. Die ca. 300-400 Teilnehmenden werden am Bahnhof festgehalten um alle…
— Polizei Sachsen (@PolizeiSachsen) August 17, 2024
Polícia dodala, že protestujúci vykazovali typické formy agresívneho a militantného správania, ako je pri krajne pravicových skupinách bežné. Zhromaždenie neonacistov bolo krátko nato rozohnané. Niekoľko stoviek účastníkov bolo dočasne zadržaných na vykonanie všetkých trestno-právnych opatrení, uviedla saská polícia. Účastníkov protestov podrobili previerkam a pátraniu po nebezpečných predmetoch.
Sobotňajší Pride v Lipsku medzitým prilákal viac ako 19-tisíc návštevníkov, uviedla polícia na platforme X. Dav sa zhromaždil na námestí Augustusplatz vo východnej časti mesta. Pride pochod podporili aj viacerí nemeckí politici, medzi inými aj podpredsedníčka Bundestagu Katrin Göring-Eckardt a queer komisár federálnej vlády Sven Lehmann.
Pride, v Nemecku známy ako Christopher Street Day, sa koná vo viacerých nemeckých mestách na podporu LGBTQ+ komunity a pripomína desaťročia trvajúce hnutie za zlepšenie postavenia osôb tejto komunity v spoločnosti. Svoje pomenovanie dostal po Christopher Street, ulici v New Yorku, kde v populárnom gay bare Stonewall v roku 1969 vypuklo povstanie za občianske práva proti policajnej diskriminácii.
Práva LGBTQ+ osôb čelia v Nemecku ohrozeniu kvôli vzostupe krajne pravicových strán najmä v troch východonemeckých spolkových krajinách, v ktorých sa budúci mesiac konajú voľby. Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) je v prieskumoch v spolkových krajinách Durínsko, Sasko a Brandenbursko na popredných miestach rebríčka preferencií.