Kovový prístrešok – zaujímavý doplnok rodinného domu

Zdroj: iStock
Reklama

Kovový prístrešok môže byť zaujímavým a elegantným doplnkom rodinného domu. Môže chrániť vozidlo, balkón, terasu, vstup do domu pred rôznymi poveternostnými vplyvmi. Mal by ladiť s domom a exteriérom. Čo potrebujete vedieť o kovových prístreškoch?

Kovový prístrešok môže byť použitý na ochranu terasy, balkóna, môže slúžiť ako ochrana pre zaparkované vozidlá alebo ako prístrešok pri vstupe do domu alebo budovy, pomocou neho môžeme chrániť letnú kuchyňu, zakryť odpadkové koše alebo zakryť miesto pre bicykle… Jeho konštrukcia je pevná a ľahká. Hoci prístrešok môže byť vyrobený aj z dreva, lexanu a iných materiálov, kovový prístrešok je obľúbený pre svoju odolnosť, jednoduchú údržbu (jeho údržba je menej náročná ako údržba dreveného prístreška) a modreného vzhľadu. Na jeho výrobu sa zvyčajne používa oceľ alebo hliník.

Aké výhody ponúka kovový prístrešok?

Kovový prístrešok sa najčastejšie používa na ochranu automobilov pred krupobitím, dažďom, vetrom a prachom, ak nemáme k dispozícii garáž. Prístrešok zabraňuje hrdzaveniu a predlžuje trvanlivosť farby. Kovový prístrešok na terasu alebo do záhrady vám umožní rozšíriť váš príbytok do prírody. Pod prístrešok môžete umiestniť stoličky, stoly, kreslá, letnú kuchyňu a ďalšie vonkajšie vybavenie bez ohľadu na ročné obdobie alebo počasie. Prístrešok môže mať aj bočné steny, ktoré zaistia väčšie súkromie a ochránia vás aj pred vetrom.

Vďaka kovovému prístrešku budete môcť balkón používať aj v nepriaznivom počasí. Prístrešok zároveň ochráni vybavenie balkóna (stoly, stoličky, ležadlá…), balkónové zábradlie a podlahové krytiny pred prienikom vlhkosti a nečistôt. Pod prístreškom si budete môcť vychutnávať balkón tak na jar, ako aj v lete, keď vás bude chrániť pred slnkom.

Treba spomenúť, že životnosť kovových prístreškov je viac ako 30 rokov v závislosti od kvality výroby, údržby a použitých surovín. Občas je potrebné odstránenie nečistôt, na čistenie môžete použiť jemný čistiaci prostriedok a vodu.

Kovový prístrešok môže ovplyvniť účinnosť vykurovania a chladenia budovy, lebo je vďaka nemu fasáda menej vystavená priamemu slnečnému žiareniu, čím sa v lete zníži potreba klimatizácie. Zníži sa aj tepelné zaťaženie okien a dverí. Počas zimy kovový prístrešok zabraňuje hromadeniu snehu priamo pred budovou.

V porovnaní s lexanovými a drevenými prístreškami sú kovové prístrešky trvanlivejšie a odolnejšie, predovšetkým voči nepriaznivým poveternostným vplyvom a škodcom. Sú však drahšie. Napríklad, obyčajný kovový prístrešok s rozlohou 25 m2 vás bude stáť okolo 2000 EUR.

Vďaka práškovému lakovaniu kovové prístrešky môžu byť v rôznych farbách. Zároveň práškové lakovanie poskytuje dlhotrvajúcu a odolnú ochranu. Prístrešky môžu mať rozličné funkčné a estetické doplnky, napr. LED osvetlenie alebo odkvapy.

V súčasnosti sú obľúbenou voľbou solárne prístrešky pre autá, ktoré sú vybavené solárnymi panelmi. Práve preto poskytujú energetické výhody a zároveň chránia vozidlá pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi. Elektrinu vyrobenú solárnymi prístreškami môžete použiť na napájanie domácich spotrebičov. Pre mnohých majiteľov domov môže stav strešnej konštrukcie, sklon strechy, expozícia terénu a rôzne fyzické prekážky predstavovať problém pri inštalácii fotovoltaických elektrární na strechy. V tom prípade sú skvelou alternatívou práve solárne prístrešky na autá.

Kovový prístrešok potrebuje vhodné základy. Existujúce betónové povrchy sú vhodné len pre malé kovové prístrešky, ktoré vyžadujú slabšiu konštrukčnú podporu. Pre väčšie prístrešky sú vhodnejšie betónové základy, pretože poskytujú pevný a stabilný podklad. Skrutkové základy nevyžadujú väčšie výkopové práce, a zároveň šetria čas potrebný na tuhnutie betónu.

Je lepší prístrešok z hliníka alebo ocele?

Oba materiály sú dobrým riešením. Hliníkové prístrešky sú odolné voči korózii a rôznym nepriaznivým poveternostným podmienkam. Sú dobrou voľbou do oblastí s vysokým percentom vlhkosti. Oceľové prístrešky, ak sú správne ošetrené, sú mimoriadne trvanlivé, odolné a pevné. Sú vhodnejšie do oblastí s vyšším zaťažením snehom a vetrom, keďže sú pevnejšie a robustnejšie.

Hliníkové prístrešky sú asi o 15 až 25 % drahšie ako oceľové. Na výber materiálu pre váš prístrešok môže vplývať cena, ale aj miestne podmienky.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti