„Orbanizácia“ televízií
Výroky o orbanizácii slovenských vysielateľov a budúcnosti RTVS sa uvádza, že komentár moderátora zaznel v čase, kedy boli na stole legislatívne návrhy nových zákonov v mediálnej oblasti (zákon o STVR, ktorý vyústil do protestných opozičných stretnutí za podporu RTVS a následného štrajku zamestnancov RTVS, zákon o mediálnych službách, spoplatnenia poskytovania informácií podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám), bojkotu vybraných médií členmi vlády (Aktuality, Sme, Denník N), ale tiež prijatia nových zákonov, ktoré sa týkajú prokuratúry, polície a mimovládnych organizácií.
“Sme toho názoru, že komentár vyslovený moderátorom relácie Na telo reflektoval práve tento aktuálny mediálny stav a možno ho vnímať v kontexte potenciálnych obáv z hrozieb obmedzenia slobody prejavu a slobodného šírenia informácií, na ktoré citlivo reaguje práve novinárska obec,” uzatvára svoje stanovisko Rada pre mediálne služby.
Hosťami spomínanej epizódy boli traja lídri kandidátok do Európskeho parlamentu – József Berényi (Maďarská aliancia), Jaroslav Naď (Demokrati) a Richard Sulík (SaS). Štvrtým hosťom bola Zuzana Gabrižová, šéfredaktorka portálu Euractiv a expertka na európsku politiku. K ich diskusii Rada pre mediálne služby nemala žiadne výhrady.
V stanovisku uviedla: “Zmonitorovaním predmetnej relácie Na telo zastávame názor, že prvá predvolebná diskusia neporušila zásady objektivity a nestrannosti. Hosťom bol poskytnutý pomerný čas na prezentovanie nielen ich straníckych, ale aj osobných názorov na fungovanie EÚ a ďalšie diskutované témy. Moderátor usmerňoval debatu tak, aby nevybočovala z okruhov preberaných tém. V prípade nejednoznačnosti ich odpovedí im kládol doplňujúce otázky požadujúce ich upresnenie.”
Rada pre mediálne služby sa obdobnými prípadmi vstupov moderátorov či ich prehovormi zaoberala viackrát v minulosti, napríklad v prípade TA3 kvôli úvodným vstupom moderátorov v podobe komentárov, v relácii V politike – Richarda Dírera a Rastislava Ilieva, kde glosovali dianie na súčasnej domácej politickej scéne, prípadne sa vyjadrovali k vyhláseniam ruských politikov či zahraničnopolitickým aktivitám Moskvy.
Kovačičov vstup preverí Rada a pokiaľ potvrdí porušenie zákona, bude vysielateľovi Markíza – Slovakia uložená sankcia. Môže ňou byť upozornenie na porušenie zákona, nariadenie o odvysielaní oznamu o porušení zákona alebo finančná pokuta.