fbpx

Kovačičove slová v Na telo nezostanú bez odozvy, prípadom sa zaoberá aj Rada pre mediálne služby

Moderátor Michal Kovačič, Televízia Markíza. Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza, TASR

Májová relácia Na telo sa zapíše do mediálnych dejín. Moderátor Michal Kovačič sa vtedy vyjadril k aktuálnej situácii v televízii a v politickej scéne. Jeho pamätné slová však majú dohru a preskúma ich Rada pre mediálne služby.

Vystúpenie Michala Kovačiča v závere relácie Na telo na konci mája spustilo v mediálnom priestore hotový ošiaľ. Posledné minúty využil na to, aby sa prihovoril divákom a informoval ich o údajných politických vplyvoch do práce redaktorov i moderátorov.

„Boj o podobu spravodajstva televízie Markíza prebieha už celé mesiace. Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia. Pokusy o cenzúru v diskusiách začali hneď začiatkom roka a dennodenným tlakom krátko na to čelili aj Televízne noviny,” to sú slová moderátora Kovačiča v závere politickej relácie Na telo, Markíza odvysielala 26. mája.

Podnety od divákov

Na Kovačičove slová zareagovala žlto-modrá televízia veľmi rýchlo. Reláciu Na telo aj jej online verziu Na telo Plus predčasne stiahla z vysielania. Hoci Markíza obvinenia z cenzúry odmietla, kauza sa pretavila do protestov zamestnancov a koncom júna aj do výpovede pre Kovačiča.

Generálny riaditeľ TV Markíza Peter Gažík vtedy uviedol, že konanie moderátora bolo hrubým porušením pracovnej disciplíny a ďalej s ním nepočítajú ako s tvárou televízie. Michal Kovačič pracoval v televízii Markíza dlhých 16 rokov, posledných päť bol tvárou Na telo.

Kauza okolo prehovoru Kovačiča nekončí a má aj ďalšiu dohru, informuje portál medialne.trend.sk. Voči televízii Markíza zahájila Rada pre mediálne služby správne konanie. Učinila tak na základe troch podnetov od divákov.

Výhrady boli smerované k porušeniu novinárskej etiky a objektivity relácie, v ktorej si moderátor prezentoval osobné názory. Rada sa nimi zaoberala na svojom poslednom zasadnutí z konca augusta, keďže mohlo dôjsť k porušeniu povinnosti zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť programu aktuálnej publicistiky.

“Rada sa oboznámi so všetkými relevantnými skutočnosťami. V lehote do šiestich mesiacov rozhodne buď o porušení zákona a uložení príslušnej sankcie, alebo o jeho zastavení,“ vysvetľuje vedúca komunikačného odboru Lucia Michelčíková s tým, že ide o špecifický prípad.

“Všeobecným východiskom posudzovania diskusných programov je skutočnosť, že obsah diskusného programu tvoria v prevažnej miere hodnotiace komentáre, resp. hodnotiace úsudky, pri ktorých je posudzovanie pravdivosti nemožné a vylúčené a ktoré požívajú vysokú mieru slobody prejavu,” objasňuje Michelčíková rozhodovanie Rady.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie