fbpx

Kovačič v Markíze končí, Pellegrini podľa všetkého podpíše STVR. Hlasy v spoločnosti naďalej hovoria o orbanizácii médií

Reklama
Prezident Peter Pellegrini, budova RTVS. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Michal Svítok

Zrušením RTVS a zmenou na STVR sa podľa ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej neskončí sloboda a nezávislosť média. Bude verejnoprávne médium opäť pod palcom štátu, ako v minulom tisícročí?

Po tom, čo minulý týždeň vládna 78-čka schválila návrh zákona o zmene Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na novú Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR) sa očakáva postoj prezidenta Petra Pellegriniho.

Kancelária prezidenta SR sa pre TASR vyjadrila, že o podpise zákona o STVR plánuje Pellegrini rozhodnúť počas budúceho týždňa po návrate zo zahraničnej pracovnej cesty z Bruselu.

„Považujem za dôležité podrobne sa oboznámiť so schváleným znením zákona, obzvlášť v situácii, keď je tento zákon predmetom výraznej pozornosti doma i v zahraničí. Platí však moje vyjadrenie, že pokiaľ v tomto zákone nevzhliadnem rozpor s ústavou alebo zásah do slobody slova, som pripravený ho podpísať. Nebudem podliehať mediálnym tlakom ani emóciám, ktoré situácia v RTVS vyvoláva, a budem posudzovať výlučne text zákona,“ uviedol prezident.

Zákon má byť v prípade podpísania prezidentom SR účinný od 1. júla. Dňom účinnosti zákona má zaniknúť funkcia súčasného šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.

Kritické hlasy opozície

Hlasovania sa nezúčastnila opozícia, ktorá zrušenie RTVS kritizuje. Hnutie KDH vyzýva Pellegriniho, aby zákon nepodpísal a vrátil späť na prerokovanie do parlamentu, píšu noviny.sk.

V ich stanovisku uvádzajú, že prezident mal možnosti priniesť zmier, ale „miesto toho nasilu pretláčali zákony, ktoré polarizujú spoločnosť, ohrozujú demokraciu a nezávislosť médií na Slovensku.“ 

Podľa Veroniky Remišovej z hnutia Slovensko „sa môžeme tešiť na kanál propagandy, hlúpostí a poklonkovania koalícii,“ pričom jej stranícky kolega Jozef Pročko si na znak nesúhlasu prelepil ústa čiernou páskou. Strana Progresívne Slovensko tvrdí, že plánuje zákon o STVR napadnúť na Ústavnom súde.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová vylučuje, že by novou STVR skončila na Slovensku sloboda a nezávislosť tvorby. Požaduje však, aby „programové služby STVR produkovali nestranné, vyvážené a pluralitné informácie o dianí v SR,“ dodáva.

Pritom len v ten deň uzrel svetlo sveta prieskum agentúry Median SK, v ktorom takmer 28 percent respondentov považuje spravodajstvo RTVS (1. v rebríčku) za najobjektívnejšie.

Kovačič končí

O cenzúre, či priam orbanizácii médií, hovoril prednedávnom vo svojom výstupe aj Michal Kovačič v relácii Na telo. Štrajková pohotovosť zamestnancov však vyústila do dohody, v ktorej Televízia Markíza stanovila tri podmienky.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie