Kotlár chce skontrolovať prevádzkovateľov MOM-iek. Nevylúčil prípadné trestné oznámenie

Reklama
Na snímke mobilné odberové miesto pre LAMP testovanie na prítomnos nového koronavírusu pred Na snímke mobilné odberové miesto. Zdroj: TASR/ Milan Kapusta

Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 a poslanec Národnej rady SR Peter Kotlár požiadal Finančnú správu SR o finančnú analýzu niektorých subjektov, ktoré prevádzkovali mobilné odberové miesta (MOM). Ak by výsledky ukázali „katastrofálne straty“ zo štátnej pokladnice, dá preveriť všetky subjekty prevádzkujúce MOM. Po vyhodnotení dát nevylúčil prípadné trestné oznámenie.

„Vybral som zhruba 80, myslím, že okolo 86 subjektov, u ktorých sa tržby pohybovali v neúmerne vysokých číslach v rokoch fungovania MOM. Predložil som aj úvahu, z ktorej budú zrejmé dôvody žiadosti,“ povedal Kotlár. Z dostupných informácií podľa vlastných slov analyzoval zisky firiem, aby preskúmal vývoj ich tržieb.

Pozrieť sa chce na porovnanie finančných tokov s vyťaženosťou jednotlivých pracovísk vzhľadom na príspevky od štátu, najmä v závere pandémie. V niektorých prípadoch sa obáva účelového spájania, zriadenia alebo zániku subjektov. Dodal, že všetko má byť predmetom vyšetrovania.

FS zároveň žiada o ďalšie informácie a dáta. Porovnať chce množstvo registrovaných MOM a zmlúv v centrálnom registri zmlúv. U vybraných subjektov žiada vyšpecifikovať mesačné dotácie a príplatky.

„Aby som to mohol porovnať s dátami o reálne uskutočnených výkonoch,“ ozrejmil. Takisto žiada vyčísliť celkovú sumu, ktorú štát na MOM vynaložil, či informácie, ktoré subjekty popri štátnej dotácii vyberali aj iné poplatky od občanov.

Prevádzka mobilných odberových miest (MOM) na testovanie na ochorenie COVID-19 stála podľa prepočtov Nadácie Zastavme korupciu vyše 110 miliónov eur, píše Nový čas. V cene však nie sú zahrnuté testy a ďalšie položky spojené s plošným testovaním.

Mesačná odmena za MOM dosahuje 26.000 až 30.000 eur. K projektu to tak podľa nadácie prilákalo viacero špekulantov.

„Zjavne unáhlená príprava podmienok pre odberné miesta umožnila, že sa na systéme priživilo aj viacero podozrivých subjektov, ktoré sa snažili z odberných miest vytlačiť čo najviac peňazí na úkor kvality testovania,“ konštatuje Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie