fbpx

Kontroverzia za miliardy. India otvorila veľký chrám na mieste zbúranej mešity

Indický premiér Naréndra Módí, ktorý slávnostne otvoril kontroverzný hinduistický chrám v meste Ajódhja v pondelok 22. januára 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

V indickom meste Ajódhja bol v pondelok slávnostne otvorený veľký hinduistický chrám vybudovaný na mieste Báburovej mešity zbúranej hinduistickými aktivistami. Demolácia mešity vyvolala v roku 1992 vlnu násilia medzi hinduistami a moslimami, ktorá si vyžiadala vyše 2000 obetí. Ceremoniálu sa zúčastnil premiér Naréndra Módí, ktorý podľa kritikov využíva chrám na politické ciele.

Hinduisti veria, že Ajódhja je rodiskom legendárneho princa Rámy, ktorý je vtelením boha Višnua. V minulosti stál v tomto meste na severe Indie hinduistický chrám, v 16. storočí ho ale zbúrali moslimovia, ktorí tam postavili mešitu. V roku 1992 ju hinduistický dav zničil, čím vyvolal v Indii sériu krvavých konfliktov. V roku 2019 indický najvyšší súd rozhodol, že posvätné miesto patrí hinduistom, a v nasledujúcom roku bol položený základný kameň Rámovho chrámu.

Trojpodlažný chrám za takmer 200 miliónov eur

Pondelkový asi hodinový ceremoniál otvorenia chrámu prenášala naživo televízia. Na záberoch bolo vidieť premiéra Módieho a hinduistických duchovných, ako vykonávajú náboženské obrady. „22. január 2024 nie je len dátum v kalendári, ale ohlasuje začiatok novej éry,“ vyhlásil predseda indickej vlády. Trojpodlažný chrám, ktorého stavba vyjde podľa odhadov na 217 miliónov dolárov (takmer 200 miliónov eur), by mal byť dobudovaný do konca tohto roka.

Módiho Indická ľudová strana (BJP) presadzovala výstavbu chrámu viac ako 30 rokov. Premiérovi politickí rivali tvrdia, že jeho hinduistická nacionalistická strana sa bude v blížiacich sa parlamentných voľbách snažiť získať hlasy v mene chrámu. Hinduisti predstavujú v Indii asi 80 percent obyvateľstva, pripomína server BBC News.

V meste Ajódhja, kde žije asi 55 000 ľudí, boli pred začiatkom slávnostného obradu rozmiestnené tisíce policajtov, ktorí dohliadali na bezpečnosť a plynulosť dopravy. Premiér Módí apeloval na pútnikov, aby sa nevydávali do mesta, a predišli tak jeho preplneniu. Veriaci premiér vyzval, aby ceremoniál sledovali radšej v televízii. V indických štátoch, kde vládne BJP, boli z tohto dôvodu uzavreté školy a vyhlásené poldenné či celodenné pracovné voľno, uviedla BBC.

Mnohí z asi 200 miliónov indických moslimov, ktorí sa obávajú stupňovania nábožensky motivovaného násilia, ceremoniál sledovali s obavami. Päťdesiatdvaročný Muhammad Šahíd agentúre AFP povedal, že pri násilnostiach v roku 1992 zahynul aj jeho otec. Dav hinduistov ho upálil zaživa. „Chrám pre mňa nesymbolizuje nič iné ako smrť a skazu,“ vyhlásil.

Úrady očakávajú, že po dostavbe chrámu bude Ajódhju denne navštevovať viac ako 150 000 ľudí. V meste bolo v posledných týždňoch otvorené nové letisko a vlaková stanica. Vybudovali tam aj niekoľko nových hotelov a tie existujúce boli renovované. Vláda vyčlenila na oživenie kedysi pokojného pútnického mesta Ajódhja 3,85 miliardy dolárov ( vyše 3,53 miliardy eur), napísala BBC.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie