Odborníci delia turizmus na dva druhy – individuálny a organizovaný. Individuálny zahŕňa všetkých dovolenkárov, ktorí cestujú na vlastnú päsť a sami si vybavujú prepravu, ubytovanie aj program. Organizovaný je sprostredkovaný cestovnými kanceláriami.
Problémy s nadmerným turizmom spôsobuje práve ten individuálny. „Organizovaný turizmus sa plánuje niekoľko mesiacov vopred, a tak autority cestovného ruchu v daných krajinách majú prehľad o tom, koľko ľudí príde a aké majú plány,“ vysvetlil pre tvnoviny.sk odborník na cestovný ruch a prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr Roman Berkes.
Individuálny turizmus je však ťažké mapovať. Mení sa každý rok, a tak sa naň destinácie nevedia pripraviť a kontrolovať ho. Je taktiež dôvodom negatívnych vplyvov cestovného ruchu ako napríklad pocitu preplnenia letovísk.
Letoviská budú zdražovať
Individuálny turizmus nenapomáha ani ekonomike krajín, skôr jej škodí. Spadá do takzvanej šedej ekonomiky. „Rôzne ponuky sa dajú propagovať na sociálnych sieťach a nie sú oficiálne. Sú od ľudí, ktorí nie sú registrovaní,“ povedal Berkes. Dochádza tak k daňovým únikom.
Už teraz letoviská a krajiny zavádzajú rôzne opatrenia, ktorými sa snažia nadmerný turizmus riešiť. Cieľom je podpora organizovaného turizmu. Takéto kroky sa môžu podľa odborníka zdať neústretové a príliš kontrolujúce, sú však potrebné.
Vďaka nim môžu autority cestovného ruchu kontrolovať turizmus a vylúčiť ho z oblastí, kde ho nechcú mať. Ide najmä o malé dediny či menej známe miesta, kde sa s návštevníkmi nepočíta a s ich príchodom sa domáci nevedia vyrovnať.
Odborník si myslí, že koniec cestovného ruchu v blízkej budúcnosti zatiaľ nehrozí. Bude však viac organizovaný a korigovaný. Medzi opatrenia, ktoré krajiny pravdepodobne prijmú, patrí zvyšovanie cien a zavádzanie návštevníckych poplatkov.