fbpx

Európska únia schválila migračný balíček. Dohoda zabrala celé roky

Na archívnej snímke zo 14. decembra 2023 predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová informuje počas tlačovej konferencie v Bruseli. Zdroj: FOTO TASR/AP

Dohody o dvoch problematických bodoch migračnej reformy, medzi ktorými bola práve aj vyššie spomínaná otázka solidarity, dosiahli ministri vnútra už na svojom júnovom rokovaní. Vtedy bola tiež vyjednaná výnimka z povinnosti finančne pomáhať preťaženým juhoeurópskym štátom pre tie krajiny, ktoré sú zásadným spôsobom dotknuté iným typom migrácie. V prípade Českej republiky ide o utečencov z Ukrajiny.

Ako vyzerá konečná verzia práve „mechanizmu solidarity“ je zatiaľ nejasné, text všetkých dojednaných legislatívnych návrhov zatiaľ nebol zverejnený a teraz ho majú v rukách právnici únie.

Únia sa dlho márne pokúšala zhodnúť na reforme migračnej a azylovej politiky. Európska komisia ju predložila v reakcii na nefunkčnosť doterajších pravidiel počas utečeneckej vlny z roku 2015. Kľúčová časť reformy týkajúcej sa solidarity s najvyťaženejšími štátmi zostávala kvôli ostro rozdeleným pohľadom dlho mimo záujmu politikov. Povinné prerozdeľovanie migrantov, skrátene označované ako kvóty, pred siedmimi rokmi odmietlo Česko, Poľsko a Maďarsko.

Kľúč ku kontrole migrácie prichádza z Nemecka

„Politická dohoda o spoločnom európskom azylovom systéme z dnešnej noci má obrovský význam. Spoločný európsky azylový systém je kľúčom k celkovej kontrole a riadeniu migrácie, k ochrane humanitárnych štandardov a k obmedzeniu nelegálnej migrácie,“ uviedla nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová s tým, že za nájdenie zhody celú noc tvrdo bojovala.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie