fbpx

Konsolidačné opatrenia prídu už v októbri. Ako sa premietnu v našich peňaženkách?

Ilustračná fotografia (Zdroj: Freepik)

Z doterajšieho konsolidačného úsilia Ficovej vlády je zrejmé, že pripravované opatrenia zaplatia firmy, banky, ale aj bežní ľudia. Šetriť na strane vlády či jej úradníkov by sa malo menej.

Kde chce vláda ušetriť potrebné stovky miliónov eur, stále nie je jasné, píše portál SME. Fico a jeho ministri o tom hovoria len v náznakoch a detaily naznačujú len neoficiálne informácie, ktoré majú pochádzať z prostredia ministerstva financií. Komentuje ich opozícia, ale aj združenia zamestnávateľov či výrobcov.

„Zatiaľ vidíme, že konsolidácia sa deje najmä na príjmovej strane rozpočtu, čo má potenciál utlmiť hospodársky rast, ktorý je kľúčom k udržaniu štedrej sociálnej politiky v budúcnosti,“ hodnotí analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Jedným z konsolidačných návrhov je daň z cukru, ktorá zvýši základ, z ktorého sa počíta daň z pridanej hodnoty (DPH) a obchodná marža. Podľa Filipa Kužmu z Inštitútu moderného spotrebiteľa by napríklad dvojlitrový sýtený nápoj privátnej značky mohol zdražieť dvojnásobne, cena značkového bublinkového nápoja by sa mohla zvýšiť o 20 percent.

Spotrebná daň z tabakových výrobkov sa od budúceho roka začne uplatňovať aj na náplne do elektronických cigariet či na nikotínové vrecúška. Pri elektronických cigaretách sa zavádza sadzba 20 centov za mililiter a pri ostatných nikotínových výrobkov 10 centov za gram. V ďalších rokoch sa majú sadzby postupne zvyšovať.

Hoci so sadzbami dane z pridanej hodnoty (DPH) vláda ešte na jar hýbať nechcela, nedávno Fico naznačil, že by sa meniť mohla. Základná sadzba DPH, ktorá sa uplatňuje na väčšinu tovarov krátkodobej i dlhodobej spotreby, autá či nehnuteľnosti, ako aj na služby, by sa podľa Fica mohla zvýšiť zo súčasných 20 percent na 22 či 23 percent.

Vláda už na návrh ministerstva dopravy pod vedením Jozefa Ráža (Smer) schválila zvýšenie sadzieb cestného mýta od polovice budúceho roka, a to o zhruba 40 percent. Drahšie mýto bude mať, pochopiteľne, vplyv aj na cenu dopravy, podľa odhadov Združenia cestných dopravcov Česmad môže stúpnuť od desať do 20 percent.

Po tom, ako koalícia Smeru, Hlasu a SNS vlani schválila bankový odvod vo výške 30 percent z hrubých ziskov, Fico sľubuje „brutálnu daň“ pre finančné domy. Premiér otvorene hovorí o novej dani z finančných transakcií, ktorú by platili podnikatelia – právnické osoby a bankové inštitúcie. Podľa neho by sa nemala vzťahovať na fyzické osoby.

Vládni politici, predovšetkým zo SNS, spomínajú aj mimoriadne zdanenie obchodných reťazcov. Podľa nich neprimerane zarábajú na vysokých maržiach na potravinách.

Vytiahnuť ďalšie peniaze môže vláda aj od živnostníkov a lepšie zarábajúcich zamestnancov. Uvažuje sa, že by platili vyššie sociálne odvody. Je tiež možné, že sa živnostníkom zmenia paušálne náklady, a to konkrétne tak, že sa budú znižovať s rastúcim príjmom. Výsledkom by bol vyšší základ dane z príjmu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie