Nórsko, jedna z najkrajších európskych krajín, nedávno zastavilo svoju štátnu turistickú kampaň kvôli obavám, že jej prírodné krásy by mohli byť preťažené nadmerným počtom návštevníkov. Táto správa prichádza v čase, keď viaceré európske destinácie začínajú riešiť problém masovej turistiky, ktorá ohrozuje životné prostredie. Protesty proti preplneným turistickým miestam sme mohli vidieť v Grécku či Španielsku, kde miestni obyvatelia vyjadrujú nespokojnosť s prudko rastúcimi cenami a dopadom turizmu na ich každodenný život.
Podľa mirror.co.uk, v rámci kampane plánovalo Nórsko propagovať svoje unikátne „právo na voľný pohyb“ v prírode, známe ako allemannsretten. Tento zákon, hlboko zakorenený v nordickej kultúre, umožňuje každému voľne táboriť, lyžovať či turistovať v krajine bez ohľadu na vlastníctvo pôdy. Kým vo Veľkej Británii je stále viac oblastí mimo dosahu pre verejnosť, Nórsko má opačný prístup, ktorý si veľmi cenia nielen miestni, ale aj zahraniční turisti.
Napriek tomu bola táto iniciatíva pozastavená, pretože experti na ochranu životného prostredia vyjadrili obavy, že by krehká krajina mohla utrpieť, ak by sa výrazne zvýšil počet turistov. Stein Ove Rolland, šéf turistickej organizácie Fjord Norway, upozornil, že hoci by radi privítali viac návštevníkov, je dôležité, aby sa turistika rozvíjala udržateľným spôsobom. „Chceme, aby si ľudia užívali našu prírodu, ale ideálne prostredníctvom dobre organizovaných a udržateľných ponúk od skúsených spoločností z turistického sektoru. Len tak zaistíme, že naše nádherné prírodné scenérie budú prístupné aj pre ďalšie generácie,“ povedal Rolland.
Dag Terje Klarp Solvang z Nórskeho turistického združenia dodal, že hoci turistika môže byť veľmi udržateľným spôsobom, ako spoznať krajinu, príliš veľa nepripravených ľudí môže spôsobiť nenávratné škody. Tým, že sa nedodržiavajú zásady správneho správania v prírode, dochádza k znečisteniu a poškodeniu krehkých ekosystémov.
K situácii prispieva aj problém s ľudskými odpadmi, ktorý postihol jednu z najkrajších oblastí Nórska – súostrovie Lofoten. V posledných rokoch tu došlo k výraznému nárastu návštevníkov, čo viedlo k tomu, že okrem znečistenia krajiny začali v oblastiach blízko turistických trás objavovať stopy ľudských exkrementov, ktoré znečisťujú aj vodné zdroje.
Tento problém rieši tím vedcov pod vedením Rose Kellerovej z Nórskeho inštitútu pre prírodný výskum. Tá navrhla používanie vreciek na ľudský odpad, podobne ako sa používajú na exkrementy psov, aby sa zabránilo ďalšiemu znečisťovaniu krehkej prírody.