fbpx

KONIEC solárnym panelom? Nahradiť ich môže TÁTO technológia

Na snímke fotovoltické panely. Zdroj: FOTO TASR/Maroš Černý, PEXELS/Kindel Media

Výskumníci veria, že ich prístup bude naďalej znižovať náklady na solárnu energiu a zároveň ju robiť najudržateľnejšou formou obnoviteľnej energie. Od roku 2010 globálny priemerný náklad na solárnu elektrinu klesol o takmer 90%, čo ju robí takmer o tretinu lacnejšou ako energiu vyrobenú z fosílnych palív. Inovácie sľubujú ďalšie úspory nákladov, keďže nové materiály, ako napríklad tenkovrstvový perovskit, znižujú potrebu kremíkových panelov a špeciálne vybudovaných solárnych fariem.

„Môžeme si predstaviť, že perovskitové povlaky sa budú nanášať na širšie typy povrchov, aby sa generovala lacná solárna energia, ako sú strechy áut a budov a dokonca aj zadné časti mobilných telefónov. Ak sa týmto spôsobom podarí generovať viac solárnej energie, môžeme predpokladať, že v dlhodobom horizonte bude potrebné menej kremíkových panelov alebo budovať stále viac solárnych fariem,“ dodal Dr. Wang.

Výskumníci patria medzi 40 vedcov pracujúcich na fotovoltaike pod vedením profesora obnoviteľnej energie Henryho Snaitha na katedre fyziky Oxfordskej univerzity. Ich priekopnícka práca vo fotovoltaike, a najmä využívanie tenkovrstvového perovskitu, sa začala približne pred desiatimi rokmi a využíva špeciálne navrhnuté robotické laboratórium.

Ich práca má silný komerčný potenciál a už sa začala uplatňovať v rôznych odvetviach, ako sú energetika, stavebníctvo a automobilový priemysel. Oxford PV, britská spoločnosť založená na Oxfordskej univerzite v roku 2010 spoluzakladateľom a hlavným vedeckým pracovníkom profesorom Henrym Snaithom na komercializáciu perovskitových fotovoltaík, nedávno začala veľkovýrobu perovskitových fotovoltaík vo svojej továrni v Brandenburg-an-der-Havel, neďaleko Berlína, v Nemecku. Toto je prvá svetová výrobná linka na výrobu „perovskitových na kremíku“ tandemových solárnych článkov.

„Pôvodne sme uvažovali o lokalitách vo Veľkej Británii na začatie výroby, ale vláda zatiaľ nezodpovedá finančným a komerčným stimulom ponúkaným v iných častiach Európy a Spojených štátov,“ povedal profesor Snaith. „Doteraz Spojené kráľovstvo uvažovalo o solárnej energii len v súvislosti s budovaním nových solárnych fariem, ale skutočný rast príde z komercializácie inovácií – veľmi dúfame, že novovytvorená Britská energetická agentúra sa zameria na to.“

„Dodávka týchto materiálov bude novým rýchlo rastúcim odvetvím v globálnej zelenej ekonomike a ukázali sme, že Spojené kráľovstvo vedie cestu vedecky. Avšak, bez nových stimulov a lepšej cesty na konverziu tejto inovácie na výrobu, Spojené kráľovstvo premešká príležitosť viesť toto nové globálne odvetvie,“ dodal profesor Snaith.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie