fbpx

KONIEC solárnym panelom? Nahradiť ich môže TÁTO technológia

Na snímke fotovoltické panely. Zdroj: FOTO TASR/Maroš Černý, PEXELS/Kindel Media

Vedci z Oxfordskej univerzity na katedre fyziky vyvinuli revolučný prístup, ktorý by mohol generovať čoraz väčšie množstvo solárnej elektriny bez potreby kremíkových solárnych panelov. Ich inovácia spočíva v nanášaní nového materiálu, ktorý generuje elektrickú energiu, na povrchy bežných predmetov, ako sú batohy, autá a mobilné telefóny, píše ox.ac.uk.

Nový svetlocitlivý materiál je po prvýkrát dostatočne tenký a flexibilný na to, aby sa dal aplikovať na povrch takmer akejkoľvek budovy alebo bežného predmetu. Pomocou priekopníckej techniky, ktorú vyvinuli na Oxfordskej univerzite, kde vrstvia viacero svetlocitlivých vrstiev do jednej solárnej bunky, sa im podarilo zachytiť širšie spektrum svetla, čo umožňuje generovať viac energie z rovnakého množstva slnečného svetla.

Tento ultra tenký materiál, využívajúci tzv. viacvrstvový prístup, bol teraz nezávisle certifikovaný na dosiahnutie viac ako 27% energetickej účinnosti, čím po prvýkrát dosahuje výkon tradičných kremíkových fotovoltaických materiálov. Japonský Národný inštitút pre pokročilé priemyselné vedy a technológie (AIST) udelil túto certifikáciu pred zverejnením vedeckej štúdie neskôr v tomto roku.

„Počas len piatich rokov experimentovania s naším viacvrstvovým prístupom sme zvýšili účinnosť premeny energie z približne 6% na viac ako 27%, čo je blízko k limitom, ktoré dnes môžu dosiahnuť jednolayerové fotovoltaiky,“ povedal Dr. Shuaifeng Hu, postdoktorandský pracovník na Oxfordskej univerzite. „Veríme, že v priebehu času môže tento prístup umožniť fotovoltaickým zariadeniam dosiahnuť oveľa vyššie účinnosti, presahujúce 45%.“

Toto sa porovnáva so súčasnou energetickou účinnosťou okolo 22% zo solárnych panelov, ale kľúčová je aj univerzálnosť nového ultra tenkého a flexibilného materiálu. Je hrubý len niečo málo cez jeden mikrón, čo je takmer 150-krát tenšie ako kremíková platnička. Na rozdiel od existujúcich fotovoltaík, ktoré sa zvyčajne aplikujú na kremíkové panely, môže byť tento materiál aplikovaný na takmer akýkoľvek povrch.

„Používaním nových materiálov, ktoré možno naniesť ako povlak, sme ukázali, že môžeme napodobniť a predčiť kremík, pričom získame aj flexibilitu. To je dôležité, pretože to sľubuje viac solárnej energie bez potreby toľkých kremíkových panelov alebo špeciálne vybudovaných solárnych fariem,“ povedal Dr. Junke Wang, postdoktorandský pracovník na Oxfordskej univerzite.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie