Koniec singapurského sna? Tamojšie úrady riešia miliardovú kauzu prania špinavých peňazí

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: X/China Focus

Aj kvôli pandémii covid-19 začali do Singapuru vo veľkom mieriť aj Číňania. Štatistiky ukazujú, že od roku 2019 vzrástli priame investície z pevninskej Číny a Hongkongu o 79 percent na 19,3 miliardy singapurských dolárov (vyše 18 miliárd eur).

Čínski investori menia miestne odvetvia od technológií až po nehnuteľnosti na nepoznanie. Singapur je pre nich prirodzenou voľbou, pretože etnickí Číňania tvoria asi tri štvrtiny tamojšieho obyvateľstva a mandarínčina je tu veľmi rozšírená.

Aby sa podobné problémy v budúcnosti neopakovali, v Singapure teraz riešia, či by nebolo lepšie sprísniť až príliš benevolentné imigračné pravidlá.

Na druhej strane by sa tým ale mohol výrazne znížiť počet bohatých, ktorí by chceli na území Singapuru žiť.

Singapur pripúšťa, že snaha zastaviť pranie špinavých peňazí je ale veľmi ťažká. „Niektorí ľudia môžu predstierať, že sú zamestnaní v spoločnostiach, ktoré sú neaktívne alebo prevádzkujú aktívne spoločnosti, ktoré maskujú pohyb neoprávnene získaných príjmov,“ povedal v parlamente minister Tchan Se-e Leng.

„Stovky a stovky spoločností používajú rovnakú adresu,“ hovorí Čchu-a Čung vedúci skupiny Moody’s Analytics Inc. pre finančnú kriminalitu v Ázii, Tichomorí a na Blízkom východe. „V čom podnikajú, netušíme,“ uzatvára podľa Bloombergu.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie