Koniec sezónnej chrípke? Vedci objavili účinnú protilátku, ktorá nás pred ňou ochráni

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/cookie_studio)

Objav monoklonálnych látok proti sezónnej chrípke by mohol veľa zmeniť. Vedci veria, že budú účinnejším a elegantnejším riešením ako súčasné lieky aj vakcíny.

Vedci z Vanderbiltovej univerzity izolovali ľudské monoklonálne protilátky proti chrípke typu B, informuje portál ČT 24. Táto choroba predstavuje významnú hrozbu pre verejné zdravie, hlavne pre deti, seniorov a ľudí s oslabenou imunitou.

V súčasnej dobe sa ľudia pred sezónnou chrípkovou epidémiou, ktorá prichádza na severnej pologuli typicky na začiatku zimy, chráni pomocou očkovania. Sezónne vakcíny proti chrípke síce pokrývajú chrípku B aj bežnejšiu chrípku A, ale nestimulujú najširšiu možnú škálu imunitných reakcií proti obom vírusom. To znamená, že drobné mutácie môžu spôsobiť, že vírus vakcínu zaobíde.

Vôbec najväčší problém ale je, že ľudia, ktorých imunitný systém je oslabený vekom alebo chorobou, nemusí na očkovanie proti chrípke dostatočne účinne reagovať. Všeobecne sa účinnosť vakcín proti chrípke uvádza okolo päťdesiatich percent.

Súčasne proti chrípke stále neexistujú dostatočne účinné lieky. Liečivá síce môžu pomôcť pri liečbe na začiatku nákazy, ale prínos je obmedzený, ak sa objaví závažnejší priebeh. Väčšina chorých strávi stále približne týždeň v posteli bojom proti vírusu. Vedci preto hľadajú cesty, ako proti chorobe nájsť účinnejšiu zbraň. A zdá sa, že teraz môžu byť na správnej ceste.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie