„Scholzovanie“ sa postupne prelamovalo už vlani, keď Nemecko začalo Ukrajine podľa vzoru Poľska a ďalších štátov posielať vojenskú techniku, ktorá bola dovtedy pre Berlín tabu – napríklad tanky Leopard.
V poslednej dobe ale Scholzova rétorika pritvrdila a kancelár sa pýši, že Nemecko je po USA druhým najväčším dodávateľom výzbroje Ukrajine. Len na muníciu pre Kyjev tento rok Berlín z nemeckého obranného rozpočtu vyčlení 3,5 miliardy eur, a dodávky na obranu napadnutej krajiny tak zoštvornásobí.
Celkovo dá tento rok Nemecko podľa Scholzovho sľubu na zbrojnú pomoc Ukrajine 8 miliárd eur.
Zásadné je aj vyhlásenie, že tento rok Spolková republika vôbec prvýkrát dosiahne cieľ, ktorý si v roku 2014 stanovili členské štáty NATO. Nemecké výdavky na obranu majú prekročiť 2 percentá HDP prvýkrát od roku 1991. Najnižšie boli v pomere k HDP v roku 2005: 1,07 %. V roku 2022 to bolo 1,39 % HDP.
„Nemecko bude vydávať dve percentá svojho hospodárskeho výkonu na zbrojenie podľa kritérií NATO. A bude tak robiť navždy,“ oznámil Scholz.
ARD vidí ako jeden z dôvodov tejto premeny aj možný návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu. Aj keď kancelár verejne Trumpovo meno nevyslovuje, vo výrokoch opakuje, že s bezpečnosťou Európy by sa nemal nikto zahrávať.
▶️ @Bundeskanzler Olaf Scholz, die Ministerpräsidentin des Königreichs Dänemark, Mette Frederiksen, und #Verteidigungsminister Boris Pistorius vollzogen heute in Unterlüß gemeinsam mit Armin Papperger, dem Vorstandsvorsitzenden der #Rheinmetall AG, den symbolischen ersten… pic.twitter.com/ae7Ou5IOS2
— Rheinmetall (@RheinmetallAG) February 12, 2024
Trump a článok 5
Mnoho európskych politikov má na čele z vývoja na Ukrajine vrásky – a tiež z obáv z výsledku jesenných amerických prezidentských volieb, zvlášť po výrokoch Donalda Trumpa o tom, že by mohol nechať Európu na pospas.
Nemecký minister obrany a Scholzov spolustraník Boris Pistorius nechcel byť cez víkend na bezpečnostnej konferencii v Mníchove konkrétny, koľko presne bude Nemecko na obranu vydávať.
Spomenul zhruba 3 až 3,5 percenta HDP v závislosti od kapacity obranného priemyslu a tiež diania vo svete. Dvojpercentný záväzok podľa neho nemusí na prezbrojenie Bundeswehru stačiť. Zaznievajú aj hlasy, aby pre rozpočet na obranu neplatila zákonná dlhová brzda.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)