fbpx

Koniec lustrovaniu v katastri? Novela zákona skomplikuje prístup k údajom, chystajú sa viaceré novinky

Budova Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR. Foto: TASR/Jaroslav Novák, zbgis.skgeodesy.sk

Do parlamentu mieri novela katastrálneho zákona, ktorá má obmedziť verejný prístup k informáciám z katastra nehnuteľností. Zákon chystá niekoľko noviniek.

Ešte v apríli vyšla informácia o plánovanej novele katastrálneho zákona, ktorý by do budúcnosti obmedzil prístup k dátam o vlastníkoch a nehnuteľnostiach.

Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) tvrdí, že údaje by boli dostupné len registrovaným používateľom, písali Aktuality v apríli 2024.

Za obmedzením prístupu vraj stojí stúpajúca kriminalita „vo vzťahu k zneužívaniu osobných údajov osôb oprávnených z práv k nehnuteľnostiam“. Laicky povedané, vzťahuje sa to na vlastníkov stavieb, pozemkov či budov. Mnoho údajov sa pritom využívalo ako dôkazový materiál v investigatívnych článkoch.

Na tento problém poukázalo aj Slovensko.digital na sociálnej sieti. „Zakazuje údaje z katastra akokoľvek šíriť – toto je nebezpečné, v najširšom ponímaní by to mohlo znamenať, že údaje nie je možné použiť ani v investigatívnych článkoch. Týmto spôsobom sa v minulosti odhalili podozrivé majetky politikov.“

Návrh zákona má podľa ich slov zaviesť novú pokutu za to, „že automaticky sťahujete údaje z katastra s pokutou až 50.000 eur pre právnické osoby, čo považujeme za nezmyselné.“

Avizovaná novela zákona by čoskoro mohla byť predložená v pléne parlamentu. Zásadné zmeny pocítia občania nielen pri podávaní žiadostí na vklad kúpnych či darovacích zmlúv, ale tiež získavaní údajov z katastra, informuje portál peniaze.sk.

Niektoré údaje z listu vlastníctva by mali byť obmedzené a prístupné iba po autentifikácii:

  • dátum narodenia
  • miesto trvalého pobytu
  • titul nadobudnutia (špecifikácia spôsobu, aký došlo k nadobudnutiu vlastníctva k evidovaným nehnuteľnostiam – napríklad darovacou alebo kúpnou zmluvou, dedičstvom a pod.)
  • úplné znenie ťarchy (informácie o obmedzeniach, ktoré sú platné pre vlastníka – napríklad povaha vecného bremena k evidovanej nehnuteľnosti, bližšie určenie záložného práva a pod.).

Sprístupnenie údajov má zostať naďalej bezplatné. V dôvodovej správe sa píše, že legislatívna úprava nebude brániť kontrole majetkových pomerov u verejných činiteľov. Otázne je, do akej miery ÚGKK sprístupní dané údaje, respektíve, či ich budú môcť médiá voľne tlmočiť verejnosti, alebo až po udelení súhlasu úradu.

Na podanie návrhu na elektronický vklad by mal žiadateľ použiť formulár elektronickej služby katastra nehnuteľností, kde je správny poplatok v sume 50 eur alebo vie formulár podať cez elektronickú podateľňu slovensko.sk, kde poplatok predstavuje výšku 100 eur. V pláne je zrušenie oznámenia o návrhu na vklad, čím si žiadateľ môže znížiť poplatok za návrh na zahájenie vkladového konania o 15 eur.

Ďalšou novinkou má byť zasielanie rozhodnutí o povolení vkladu nielen zástupcom, ktorí sú poverení plnomocenstvom, ale tiež účastníkom konania, ktorí udelili plnú moc. Tým sa predíde podvodom, keďže mnohé osoby málokedy kontrolujú akékoľvek zmeny v katastri.

K zákazu vkladu zmluvy do katastra dôjde v prípade, ak účastník odstúpi ešte pred povolením vkladu zmluvy. Odstupujúci musí následne o skutočnosti upovedomiť katastrálny úrad. Ten vyzve druhého účastníka o vyjadrenie.

Pokiaľ vznikne pri odstúpení spor, odstupujúci účastník musí do 60 dní od doručenia výzvy podať žalobu. Súd rozhodne o právoplatnosti odstúpenia. Pri nedodržaní lehoty bude vklad povolený.

V prípade schválenia návrhu novely zákona sa úpravy dotknú záznamov, poznámok či plomby. Pribudnú okruhy situácií, v ktorých bude žiadateľ potrebovať pri zápise do katastra úradne osvedčený podpis. Väčšina zmien by mala vstúpiť do platnosti 1. júla budúceho roka.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie