Kniha sa stala dlhodobým bestsellerom denníka The New York Times, v roku 2019 sa jej podľa The Atlantic predalo viac ako dvanásť miliónov kusov, dnes Amazon hlási, že predaj už prekročil dvadsať miliónov. Orientovať sa v jazykoch, ktorými má láska hovoriť, pomáha web 5LoveLanguages, jeho mottom je „Vzťah nemusí byť zložitý“. Na určenie toho ktorého jazyka lásky ponúka kvíz, k dispozícii je aplikácia Love Nudge, má ambície stať sa osobným pomocníkom vášho vzťahu.
Chapmanova kniha sa dočkala dokonca špeciálnych edícií, pre tínedžerov, pre príslušníkov armády, pre singles, pre rodičov detí so špeciálnymi potrebami… K dispozícii je týždenný bulletin s praktickými tipmi, ako jazyky lásky začleniť do bežného života. Bývajú praktické ku karikatúre. Pokiaľ sú napríklad jazykom lásky vašej partnerky slová uistenia a pokiaľ necháva doma otvorený notebook, Chapman radí, aby ste jej šetrič obrazovky zmenili na vaše partnerské foto. A navrch doplnili oznamovým nápisom „Milujem ťa“. Hneď to vzťah posilní.
Koncept však nedošiel iba k laickej verejnosti, akoby mimovoľne, automaticky sa dostal do manuálov terapeutov, poradcov, koučov. Magazín Vice v roku 2019 dokonca poznal, že terapeuti ho používajú bez toho, aby knihu čítali. Navyše dochádzalo k posunutiu celého konceptu, nech bol na začiatku postavený na akýchkoľvek základoch. Namiesto učenia sa jazyka tých druhých alebo toho druhého si ľudia začali zisťovať, aký je ten ich – a pomocou zoznamiek, aplikácií začali hľadať náprotivok, ktorý vlastní ten istý jazyk, alebo požadovať, aby sa náprotivok onom jazyku naučil. Čo malo viesť k empatiu, končilo pri selektívnom hone na vhodný „tovar“ na partnerskom trhovisku.
Objavovali sa však aj kritické hlasy. Nielen tie, ktoré sa opovažovali jazyky lásky ironizovať. Rovnako tie, ktoré sa pýtali po empirických základoch Chapmanovho konceptu. Ich vyjadrením sa stala aktuálna štúdia vydaná magazínom Current Directions in Psychological Science.
Myšlienka na vode
„Ohľadom myšlienky jazykov lásky sme boli skeptickí, preto sme sa rozhodli preskúmať štúdie, ktoré o nej vznikli,“ hovorí Emily Impettová, spoluautorka práce. S Gideonom Parkom a Amy Muise našli a preverili desať štúdií. Výsledok? „Žiadna z oných desiatich prác Chapmanovho tvrdenia nepodporuje,“ vydáva bilanciu konceptu, ktorý sa votrel do života miliónov ľudí.
Základné pochybenia Chapmanovho nápadu sú tri. Po prvé, jazyk lásky nie je výlučný, ľudia nemajú iba jeden. Kto je citlivý na slová uistenia, môže rozumieť aj reči fyzických dotykov alebo darov. A ak bol predpoklad výlučnosti, primárneho jazyka lásky v základoch celého Chapmanovho konštruktu, potom sa rúca celá jeho stavba, uviedla pre denník The Washington Post psychologička Sara Algoe.
Po druhé, podľa odborníkov existuje viac ako pätica jazykov lásky. Láska sa dá vyjadrovať napríklad rešpektom a podporou osobného rastu toho druhého a jeho, jej autonómie, nezávislosti, to sú podľa Impettovej kľúčové veci napríklad pre páry s rovnakými hodnotami.
A nakoniec prichádza fatálny úder do Chapmanovho diela. Zdieľanie toho istého jazyka lásky totiž podľa vedy nemusí vzťah vôbec nijako vylepšiť. Výskumy, z rokov 2013, 2017 a 2018, totiž preukázali, že páry, ktoré sa vo svojom primárnom jazyku lásky zhodli, vôbec nepožívali väčší pocit šťastia ako ostatné. O význame zhody v onej dimenzii nie je podľa svojich slov presvedčený ani vyhlásený expert a pionier vedeckého výskumu vzťahového života John Gottman. Zhoda v jazyku lásku vzťahu nepomáha.
Nenávidíte svojho muža? Hovorte rečou jeho lásky, dajte mu sex!
Štúdia bola podrobným výskumom doterajších vedeckých prác, už skôr však mnohí na Chapmanovu knihu mierili prstom. Upozorňovali predovšetkým na jeden príklad z jeho praxe vzťahového poradcu, týkal sa pani Ann, do poradne za ním prišla s otázkou, či „je možné milovať niekoho, koho nenávidíte“. Myslela tým svojho manžela, cítila sa ním byť pri spoločnom sexe viac využívaná ako milovaná.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)