Kollár reagoval na návrhy zmien od koalície. TOTO odkázal Ficovi

Reklama
Na snímke premiér SR Robert Fico (Smer-SD) a bývalý Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár (SME RODINA) Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann, FOTO TASR/Jakub Kotian

Predstavitelia vládnej koalície na Slovensku neustále prichádzajú s novými návrhmi na zlepšenie volebného systému, no ich návrhy sa stretávajú s výraznou kritikou. Kým vláda hľadá cesty, ako upraviť volebné pravidlá, opozícia a verejnosť ich návrhy často považujú za neefektívne alebo nepopulárne. Kritiku pridal aj bývalý predseda parlamentu Boris Kollár (59), ktorý voči týmto nápadom nezostal ticho a vyjadril svoje nesúhlasné názory. 

V posledných dňoch bola slovenská politika opäť plná dynamických udalostí. Okrem rôznych problémov, ktoré momentálne zaťažujú celú spoločnosť, sa objavili aj návrhy týkajúce sa zmien vo volebnom systéme. Prvým návrhom, ktorý sa objavil už pred časom, bolo vytvorenie viacerých volebných obvodov, ktoré predložilo opozičné KDH. Tento týždeň však túto tému opäť otvoril aj koaličný Hlas-SD, pričom je zrejmé, že strana to myslí s touto zmenou vážne, píše portál Plus JEDEN DEŇ.

„O osude Slovenska nemôže predsa rozhodovať len Bratislava,“ vyhlásil predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok po októbrovej programovej konferencii strany v Liptovskom Mikuláši. „Hlas na budúci rok predstaví nový a oveľa spravodlivejší volebný systém. Predstavíme ho bez ohľadu na to, akých politických reakcií sa dočkáme, pretože to urobíme kvôli ľuďom,“ dodal.

Reakcia Kollára

Navrhované zmeny, ktoré sa týkajú volebného systému, neunikli pozornosti širokej verejnosti, médiám ani politickým predstaviteľom. Medzi tých, ktorí sú sklamaní z vládnych návrhov, patrí aj bývalý predseda parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár.

V exkluzívnom rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ sa Kollár vyjadril k viacerým návrhom, pričom ako prvý kritizoval myšlienku o zmene počtu volebných obvodov. Podľa jeho názoru ide o neefektívny krok, ktorý môže mať negatívne dôsledky na politický systém a voľby na Slovensku.

„Čo si o tom myslím? Je to len snaha prekryť reálne problémy, s ktorými zápasia bežní ľudia. Je to klasický model, ktorý tu politici vládnej koalície používajú už roky. Zmena jedného obvodu by na Slovensku asi málokomu vyhovovala, lebo na Slovensku sú politické strany hlavne o jednotlivých lídrov. Z týchto strán by to najpravdepodobnejšie pomohlo KDH a v tejto situácii už si nie som istý, či by to pomohlo napríklad strane Smer-SD, ktorá to navrhuje v presvedčení, že by to bola ich výhoda,“ povedal predseda Sme rodina, Boris Kollár.

Použil najostrejšie slová

Jednoznačne najostrejšie slová zvolil pri návrhu zníženia príspevku za úspech vo voľbách. „Určite a potešia najmä naši oligarchovia a strany sa týmto veľmi rýchlo môžu dostať do ich područia. Miesto týchto nezmyslov by som očakával, že prejavia solidaritu s obyčajnými ľuďmi, ktorí si budú musieť utiahnuť opasky a znížia si svoje platy aspoň na pôvodnú úroveň, to znamená z 10-tisíc na 5-tisíc eur,“ myslí si Kollár.

Napriek kritike, ktorú Boris Kollár vyjadril voči vládnym návrhom, líder Sme rodina nepredpokladá, že by sa koaliční partneri dokázali na niektorom z týchto návrhov zhodnúť.

„Nemyslím si to, lebo zatiaľ sme svedkami vzájomného rozoštvávania medzi partnermi, cirkusu a nemyslím si, že sú schopní to zmeniť,“ povedal v reakcii na súčasnú situáciu. „Tak ako som spomínal na začiatku – nepredvádzať tieto divadelné kúsky na prekrytie skutočných problémov obyčajných ľudí. Spoločnosť od nich očakáva, že konečne sa prestanú hádať, vytvárať konflikty a začnú riešiť akútne problémy Slovenka. Veď kvôli tomu ich predsa volili,“ dodal na záver Kollár.

Tiež vyjadril obavy o návrhu na zvýšenie volebného kvóra na 7 percent, ktorý predložil premiér Robert Fico. Kollár upozornil, že ak by tento návrh prešiel, mohol by mať nepriaznivý dopad aj na samotný Smer.

„Len aby pán premiér Fico nebol prekvapený, že ak by táto zmena prešla, by sa v budúcnosti mohla týkať aj jeho strany, lebo všetci si pamätáme a nebolo to tak dávno, keď sa odčlenil Pellegriniho Hlas, tak strana Smer mala takmer rok okolo 7 percent. Časy sa rýchlo s nesplnenými sľubmi môžu zmeniť,“ odkázal Ficovi Kollár.

Zmena politického systému

Kontroverznejší návrh prišiel priamo od predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorý vyjadril názor, že Slovensko by malo prejsť zmenou politického systému. Podľa neho by sa mal znížiť počet politických strán v parlamente.

 „Tento politický systém, ktorý má 100 strán, tu treba naozaj urobiť nejaké zásahy do politického systému,“ vyhlásil Fico. Vraj by si vedel predstaviť zvýšenie volebného kvóra na sedem percent či zvýšenie kaucie na pol milióna eur. „Tie kroky sú všelijaké, ale to je vec, kde musí byť dohoda s ostatnými,“ dodal.

Tretí návrh, ktorý prišiel v utorok 11. novembra, opäť pochádza od Hlasu-SD. Strana vo svojom vyhlásení navrhla znížiť štátny finančný príspevok, ktorý politické strany dostávajú na základe výsledkov parlamentných volieb. Okrem toho opätovne zdôraznila svoju snahu o väčšie zastúpenie regiónov v parlamente. Tento návrh má byť súčasťou širšieho zámeru, ktorým chce Hlas-SD zabezpečiť, aby sa politické strany podieľali na konsolidačných opatreniach, pričom presné detaily predstavia na budúci rok. Strana sa zároveň odvoláva na svoju predchádzajúcu predstavu o zmene volebného systému, ktorú predstavila v októbri počas programovej konferencie.

„Chceme, aby slovenských ľudí zastupovali v parlamente politici, ktorých sami poznajú a ktorí aj vedia o problémoch, s ktorými ľudia v ich regióne zápasia. Toto je najlepší spôsob, ako vrátiť moc naspäť do rúk ľuďom,“ uviedli z tlačového oddelenia Hlasu-SD v reakcii na premiéra.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie