Dlhodobé účinky
Zdá sa, že väčšina zdravých dospelých, ktorí denne užívajú malé až stredné množstvá kofeínu (do 3 šálok kávy), nemá žiadne dlhodobé účinky.
Pravidelné užívanie viac ako 600 mg kofeínu denne môže spôsobiť dlhodobé účinky, ako sú problémy so spánkom, rednutie kostí a zlomeniny, väčšia úzkosť a prekyslenie žalúdka. Môže tiež zvýšiť krvný tlak, a ak už máte vysoký krvný tlak, môže sa ešte zhoršiť.
Tehotenstvo a dojčenie
Viac ako 300 mg kofeínu (približne 2 až 3 šálky kávy) za deň môže súvisieť s potratmi a nízkou pôrodnou hmotnosťou detí.
Kofeín prechádza materským mliekom, čo môže spôsobiť, že vaše dieťa bude podráždené alebo bude mať problémy so spánkom. Ak je žena tehotná alebo ak dojčí, mala by kofeín obmedziť alebo ho vôbec nepiť.
Kofeín a alkohol
Kofeín ti nepomôže vytriezvieť, ak vypiješ príliš veľa alkoholu.
Zmiešaním kofeínu a alkoholu sa vystavuješ vyššiemu riziku, že budeš šoférovať pod vplyvom alkoholu alebo nastúpiš do vozidla s niekým, kto pil. Nemusíš si uvedomiť, že osoba vypila príliš veľa alkoholu, a kofeín alebo energetický nápoj môže maskovať ospalosť z alkoholu.
Môžeš tiež vypiť viac ako zvyčajne, ak skombinuješ alkohol a kofeín (napríklad zmiešaním alkoholu s energetickým nápojom). Čím viac alkoholu vypiješ, tým vyššie je riziko, že omdlieš alebo utrpíš úraz spôsobený alkoholom.
Kofeín a mladiství
Niektoré výrobky s kofeínom, ako napríklad niektoré energetické nápoje, obsahujú vyššie dávky kofeínu, ako sú odporúčané dávky pre deti a dospievajúcich. Keďže deti a dospievajúci vážia menej ako dospelí, aj malé množstvo kofeínu im môže uškodiť.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)