Koľko cvičenia týždenne stačí na prevenciu chorôb? Vedci na to majú jasný názor

cvičenie, prevencia
Ilustračné zábery Zdroj: Pexels/RF._.studio _, Andrea Piacquadio
Reklama

Nová štúdia prináša povzbudzujúcu správu – ak si nájdete 150 minút na cvičenie rozdelené do dvoch dní, môžete dosiahnuť podobné zdravotné výhody ako pri pravidelnej aktivite počas celého týždňa.

Zatiaľ čo mnohí sa snažia dodržať odporúčania a byť fyzicky aktívni každý deň, výskum naznačuje, že aj „víkendové“ cvičenie môže mať výrazne pozitívny vplyv. Tieto zistenia sú obzvlášť zaujímavé pre ľudí s nabitým programom, ktorí nemajú čas na každodenný tréning, uvádza The Telegraph.

Medzinárodný tím vedcov analyzoval dáta od takmer 100 000 ľudí z Veľkej Británie. Účastníci boli rozdelení do troch skupín – tí, ktorí cvičili hlavne počas víkendov, tí, ktorí športovali pravidelne počas týždňa, a fyzicky neaktívni jedinci. Výsledky ukázali, že aj tí, ktorí sa hýbali len cez víkendy, zaznamenali o 32 % nižšiu úmrtnosť zo všetkých príčin, o 31 % nižšie riziko úmrtia na srdcovo-cievne choroby a o 21 % nižšiu pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu.

Krátke, ale intenzívne cvičenie sa môže vyrovnať pravidelnosti

Ľudia, ktorí športovali najmä cez víkendy – tzv. „víkendoví bojovníci“ – mali porovnateľné výsledky so skupinou, ktorá sa hýbala rovnomerne počas celého týždňa. To poukazuje na fakt, že aj intenzívna fyzická aktivita sústredená do kratšieho obdobia môže mať veľký vplyv na zdravie.

„Nie je nutné cvičiť každý deň, aby ste znížili riziko vážnych ochorení. Stačí, ak si nájdete 150 minút týždenne – či už v jednom kuse alebo rozdelené na viacero dní,“ vysvetlil hlavný autor výskumu, Zhi-Hao Li z Južnej lekárskej univerzity v Číne.

Pozor na preťaženie a zranenia

Napriek pozitívnym zisteniam odborníci upozorňujú na možné riziká spojené s nárazovým cvičením, píše Daily Mail. Podľa lekára Keitha Diaza z Kolumbijskej univerzity, ktorý nebol súčasťou štúdie, sú „víkendoví športovci“ náchylnejší na zranenia, najmä ak ich telo nie je na záťaž zvyknuté. Odporúča preto postupné zvyšovanie náročnosti tréningov a dôkladné zahriatie pred cvičením.

Aj keď je pohyb len počas víkendu lepší než žiadna aktivita, je dobré pripomenúť, že fyzická aktivita má množstvo ďalších výhod. Okrem zlepšenia zdravia srdca pomáha bojovať proti cukrovke, posilňuje psychické zdravie, zvyšuje obranyschopnosť organizmu a prispieva k prevencii viacerých druhov rakoviny – vrátane tých, ktoré postihujú obličky, pľúca či žalúdok.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie