fbpx

„Kolektívny trest.“ Arabské krajiny nahnevalo zrušenie financovania agentúry OSN

Ilustračné foto. Zdroj: X/Blujay_77

Izraelská vláda zverejnila dôkazy o zločinoch, ktorých sa pri útoku zo 7. októbra mali dopustiť zamestnanci agentúry OSN pre palestínskych utečencov. Viac ako desiatka štátov vzápätí zastavila jej financovanie.

„Každý zamestnanec OSN zapojený do teroristických činov bude pohnaný na zodpovednosť, a to aj prostredníctvom trestného stíhania,“ vyhlásil v nedeľu generálny tajomník OSN António Guterres.

Reagoval tak na obvinenia, ktoré Tel Aviv – v súvislosti s brutálnym útokom teroristov z Hamasu – vzniesol na adresu zamestnancov Úradu OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA). Guterres upozornil, že sú pripravení spolupracovať s kompetentným orgánom na stíhanie jednotlivcov.

Pripomeňme, že Izraelčania obviňujú celkom 12 zamestnancov agentúry, pričom dvaja sú podľa vedenia organizácie po smrti. Zo spomínaných dvanástich ľudí pracovalo desať okrem UNRWA aj pre Hamas, ďalší muž bol členom Palestínskeho islamského džihádu.

Podrobnosti zločinov, ktorých sa mali dopustiť, zverejnil denník The New York Times. Jeho reportéri mali možnosť nahliadnuť do dokumentácie, ktorú od svojich izraelských partnerov dostalo americké ministerstvo zahraničia.

Najlepšie popísané obvinenie sa týka školského poradcu z Chán Júnisu v južnej Gaze, ktorý sa mal so svojím synom zúčastniť na únose ženy z Izraela. Sociálny pracovník z Nusajratu je pre zmenu obvinený z napomáhania pri prevoze tela mŕtveho izraelského vojaka do Gazy a tiež z distribúcie munície a koordinácie vozidiel v deň útoku.

Jeden z obvinených sa mal podieľať na masakre v jednom z kibucov, kde zomrelo 97 ľudí. Celkový počet obetí útoku Hamasu presiahol 1 200, stovky ľudí teroristi odvliekli do Pásma Gazy.

Kolektívny trest

OSN už v piatok oznámilo, že v reakcii na obvinenia svojich zamestnancov prepustilo a okamžite začalo vyšetrovanie.

Okamžitá reakcia prišla aj zo sveta – viac ako desiatka štátov prerušila financovanie agentúry. Sú medzi nimi aj tí najväčší darcovia, ako sú Spojené štáty či Nemecko. Pripojili sa aj Francúzsko, Taliansko, Austrália, Japonsko či Kanada.

Niektoré krajiny sa ku kolektívnemu trestu odmietli pridať. Nórsko a Írsko už oznámili, že budú vo financovaní agentúry pokračovať, rovnako Nový Zéland.

Šéf agentúry Philippe Lazzarini poukázal, že výpadok financovania dopadne na životy miliónov palestínskych utečencov. UNRWA totiž nepomáha len ľuďom v Pásme Gazy, ale aj Palestínčanom rozosiatym po celom regióne, napríklad v Libanone, Sýrii a Jordánsku.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie