fbpx

Kolaps Golfského prúdu by zásadne zmenil počasie v Európe. Zažijeme novú dobu ľadovú?

Ilustračné foto. Zdroj: scijinks.gov, Freepik

Autor štúdie, profesor Peter Ditlevsen z Kodanskej univerzity, pre BBC News povedal, že iní vedci varovali pred možným kolapsom AMOC. „Existujú obavy, že tento prúd slabne tak dlho, odkedy ho meriame – od roku 2004,“ povedal.

Keď prúd nesie teplé vody na sever, počasie sa začne ochladzovať, keďže uvoľňuje veľkú časť tepla. Cestou tiež dochádza k odparovaniu, čím stúpa koncentrácia soli v oceáne.

Nedávne štúdie a údaje ukazujú, že Golfský prúd stráca na intenzite a začína kolabovať. Úplný kolaps tohto dôležitého prúdu pre klímu v Európe pritom nemusí nastať o stovky rokov. Vedci tvrdia, že k zrúteniu môže dôjsť medzi rokmi 2025 až 2095, čo by znamenalo prudký pokles teplôt a kolaps oceánskych ekosystémov.

Predpovede, že by sa mohla zrútiť v rozmedzí týchto rokov, treba brať s veľkou rezervou, hovorí Jon Robson z Národného centra pre vedu o atmosfére, University of Reading.

„Stále musíme brať vážne myšlienku, že v severoatlantickom klimatickom systéme môžu nastať náhle zmeny,“ hovorí profesor Robson. „Ale presné predpovede, že sa to stane – a v tomto časovom rámci – to musíte brať s určitou skepsou,“ dodáva.

Zmena Golfského prúdu je nezvrátiteľným faktom. Podľa súčasných trendov je tento prúd čím ďalej tým pomalší a pomalší. Sladká voda z topiacich sa ľadových štítov spôsobuje, že voda je menej hustá a stráca na slanosti.

Ak Golfský prúd skolabuje, priemerné teploty v Európe a Severnej Amerike poklesnú o približne 5 až 10 °C v priemere. Paradoxne by sa teplota v oblasti Grónska zvýšila o 10 až 15 °C. Takéto teplotné výkyvy by na našom kontinente spôsobili doslova klimatický chaos.

Podľa BBC by sme zaznamenali problémy s nedostatkom dažďa, na ktorý sa v poľnohospodárstve spoliehajú miliardy ľudí. Naposledy sa AMOC zastavil a znova reštartoval počas doby ľadovej asi pred 115-tisíc až 12-tisíc rokmi.

V Európe by sme mali chladnejšie zimy, hoci v posledných rokoch evidujeme skôr priemerné až vyššie teploty. Postupne by za pár rokov nastala doba ľadová, a tak milovníci slnečných a horúcich dní by museli hľadať nové lokality. Dní so slnkom by sme v priebehu roka zaznamenali žalostne málo.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie