Koaličný spor na obzore: SNS chce zrušiť TRANSAKČNÚ DAŇ, považuje ju za „drzú a neefektívnu“

sns transakcna
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, pixabay/jarmoluk
Reklama

Slovenská národná strana (SNS) plánuje na najbližšej koaličnej rade presadzovať zrušenie transakčnej dane. Ak sa jej to nepodarí, bude trvať aspoň na jej úprave. Informovala o tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová, uviedla v sobotu tlačová agentúra TASR. SNS považuje túto daň za zbytočnú a požaduje jej zrušenie najneskôr do 1. januára 2026.

SNS: Transakčná daň škodí malým a stredným podnikateľom

Podľa informácií, ktoré priniesla TASR, Slovenská národná strana tvrdí, že nová transakčná daň má negatívny dopad predovšetkým na menších podnikateľov. „Je zrejmé z prvých dní, že táto daň je pohromou pre malých a stredných podnikateľov,“ uviedla strana. V ich stanovisku sa ďalej uvádza, že pokračovanie v jej uplatňovaní bez ohľadu na stav verejných financií je neakceptovateľné.

SNS označila túto daň za „drzú“ a neefektívnu a domnieva sa, že nemá miesto v súčasnom daňovom systéme Slovenska.

Volajú po systémovej daňovej reforme

Strana zároveň apeluje na Ministerstvo financií SR, aby predstavilo komplexnú daňovú reformu, ktorá by priniesla spravodlivejšie nastavenie zdanenia. „Systémové nastavenie, ktoré odzrkadlí spravodlivý princíp zdaňovania, a to nižšie dane pre menej zarábajúcich a vyššie dane pre viac zarábajúcich,“ vysvetlila SNS.

Zrušenie dane ako podmienka do budúcna

SNS deklarovala, že ak získa v budúcich parlamentných voľbách silnejší mandát, zrušenie transakčnej dane bude pre stranu jednou z hlavných podmienok vstupu do koalície. „Štát má dostatočné množstvo nástrojov, aby dokázal zabezpečiť svoje fungovanie bez ohľadu na zavádzanie takých ‚drzých‘ daní, akou je transakčná daň,“ uviedla strana.

Transakčná daň ako súčasť konsolidačného balíka

Nová daň z finančných transakcií nadobudla účinnosť 1. apríla 2025 a týka sa právnických aj fyzických osôb – podnikateľov. Jej zavedenie je súčasťou konsolidačných opatrení vlády, ktorých cieľom je zníženie deficitu verejných financií. Parlament ju schválil ešte v minulom roku ako súčasť širšieho balíka na ozdravenie štátneho rozpočtu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ficova IV. vláda