Už pred 20 rokmi avizoval Smer presadenie zmiešaného volebného systému, podobný, aký funguje v susednom Maďarsku po páde komunistického režimu v 1989. S drobnými úpravami funguje dodnes. Podľa vyjadrení politológa Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied Juraja Marušiaka, predstava o poslancovi každého okresu hraničí so zavedením väčšinového systému.
„Podstatne by sa znížila pluralita v parlamente a zvýšil počet voličov, ktorí by nemali zastúpenie v parlamente. Tu by som poukázal aj na skúsenosť Maďarska, kde väčšinový jednokolový systém teoreticky umožňuje „zabetónovanie“ pozícií strany Fidesz Viktora Orbána aj v situácii, keby získali menšinovú volebnú podporu,“ tvrdí.
Porušenie princípu rovnosti volebného práva
Čo sa týka zmiešaného, respektíve kombinovaného volebného systému, v ňom by istá časť poslancov bola volená podľa systému pomerného zastúpenia v jednom volebnom obvode. Ostatných poslancov si vyberieme podľa väčšinového volebného systému, ktorý by sa realizoval v malých volebných obvodoch, ktorých územie vytvorí územie jednotlivých okresov.
„Keďže máme nerovnako veľké okresy, došlo by presadením takejto zmeny volebného systému k porušeniu princípu rovnosti volebného práva a teda k jeho nesúladu s Ústavou. Ústavne konformný by bol takýto volebný systém len vtedy, ak by sa zásadne „prekopalo“ územnosprávne členenie Slovenskej republiky, čo nepovažujem za reálne a (len) na účely volieb ani vhodné,“ vysvetľuje.
Dodáva, že hrozbou by tiež bola „prítomnosť nemalého počtu autonómnych politických osobností, ktorých konanie pri bežnej rozhodovacej činnosti parlamentu by mohlo pripomínať „neriadenú politickú strelu“.“