fbpx

Koalícia špekuluje o zmene volebného systému. Ak sa vydáme maďarskou cestou, vládne strany sa ZABETÓNUJÚ pri moci, varuje odborník

Reklama
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a predseda hnutia KDH Milan Majerský. Foto: TASR/ Pavol Zachar, Jakub Kotian

Roman Michelko pre Pravdu potvrdil nemenný postoj SNS. „Samozrejme, že platí, nemáme prečo to meniť, nám súčasný volebný systém vyhovuje.“ Doplňuje, že Slovensko má dnes ústavou zakotvené, že máme jeden obvod a pomerný systém.

O výkrikoch do tmy hovorí aj poslanec Smeru Dušan Jarjabek, pričom o zmene sa nebavili ani na straníckej, ani na žiadnej inej parlamentnej úrovni. „Nikto nepriniesol nič na papieri. Nepamätám si ani žiadnu konferenciu alebo stretnutie na túto tému. Sem-tam sa objavia nejaké individuálne úvahy, ale to je všetko,“ uviedol.

Jarjabek však neočakáva, že by sa systém upravoval v tomto volebnom období. „Keď si uvedomím, čo všetko by sa muselo s tým zmeniť a do akého v úvodzovkách risku by išli niektoré strany, tak si myslím, že určite nie,“ dodal.

Pre regióny nie je téma prioritou

Prioritou nie je táto myšlienka ani v regiónoch, kde zmenu systému považuje Združenie Samosprávnych krajov Slovenska (SK8) za druhotný problém. Regiónom by viac pomohla decentralizácia a pridelenie kompetencí. Ako konštatuje riaditeľ kancelárie SK8 Matúš Lukačovič „regióny so slabými kompetenciami a finančne úplne alebo vo veľkej miere závislé na štáte nemajú takú silu hlasu, akú by mali v decentralizovanom štáte.“

V prípade relevantných argumentov sa nebránia otvorenej diskusii. Pripomína, že ide o „komplexnú otázku s mnohými aspektmi, ktoré je potrebné dôkladne zvážiť.“

Vníma však aj riziká a nevýhody, ktoré by schválením úpravy volebného systému mohli nastať, ako je „zníženie rovnosti hlasov voličov, riziko vzniku regionálnej polarizácie, zníženie efektívnosti, jednoduchosti a zrozumiteľnosti volebného systému pre voličov či zníženie reprezentácie rôznorodých záujmov v NR SR,“ uzatvára.

Po vzore Maďarska?

Doposiaľ nie sú známe podrobnosti nového volebného systému. Peter Pellegrini či Matúš Šutaj Eštok spomínali aj možnosť rozdelenia na 79 obvodov či zmiešaný volebný systém, ktorý je považovaný za najkomplikovanejší z hľadiska hlasovania a prerozdelenia poslaneckých mandátov. Okrem toho by hrozil aj veľký prepad hlasov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie