Knihy budú mať nakoniec 5 % DPH. Kamenický však upozorňuje, že bude pozorne sledovať kníhkupectvá

Reklama
Minister financií Ladislav Kamenický nakoniec povolil a knihy nebudú v sadzbe 23 % DPH, ako sprvu plánoval. Dokonca DPH znížil na 5 %. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák, Unsplash/Kenny Eliason

Na knihy, dennú tlač, časopisy, ale aj elektronické a audioknihy by sa mala nakoniec vzťahovať 5 % daň z pridanej hodnoty (DPH). Pôvodne mali spadať pod zvýšenú 23 % sadzbu, to sa však upraví prostredníctvom poslaneckého pozmeňujúceho návrhu, avizoval počas štvrtkovej Hodiny otázok v Národnej rade (NR) SR minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Vyzdvihol, že vláda okrem zvýšenia základnej sadzby DPH zaradí v rámci konsolidačného balíka množstvo položiek pod zníženú sadzbu, ktorá budúci rok ešte klesne z doterajších 10 na 5 %. Budú tam patriť aj základné potraviny, lieky, učebnice, stravovanie v gastrosektore či ubytovanie v cestovnom ruchu.

„Ja som urobil zo svojej pozície všetko pre to, aby sa nikto nemohol vyhovárať na Kamenického, že nechce vzdelaných ľudí na Slovensku. Dokonca som urobil niečo naviac, to znamená, že aj e-knihy idú dole s DPH,“ zdôraznil minister financií s tým, že audio a elektronické knihy boli doteraz vždy zaradené do najvyššej sadzby dane.

Kamenický bude podľa vlastných slov následne veľmi pozorne sledovať, ako budú najmä veľké siete kníhkupectiev znižovať ceny kníh. „Za mňa som urobil všetko a budem čakať teda, čo urobia kníhkupectvá, či tam budú ceny o 10 – 20 % nižšie,“ doplnil šéf rezortu financií.

Daň z finančných transakcií sa môže týkať i neziskoviek, ohrozí to núdznych

Navrhovaná nová daň z finančných transakcií by sa mohla týkať aj neziskových organizácií, ktoré by prišli o peniaze určené núdznym. Upozornila na to Slovenská katolícka charita (SKCH), ktorá sa vo štvrtok listom obráti na poslancov Národnej rady (NR) SR. Charita žiada, aby boli neziskové organizácie oslobodené od povinnosti odvádzať túto daň.

„Táto daň sa podľa našej odbornej analýzy dotkne nielen podnikateľských subjektov, ale aj neziskových organizácií. Len sieť Slovenskej katolíckej charity tak ročne príde približne o 135.000 eur, ktoré by inak putovali na pomoc ľuďom v núdzi,“ upozornil na tlačovej konferencii generálny sekretár SKCH Miroslav Dzurech.

Zavedenie novej dane pre organizácie, ktoré často suplujú povinnosti štátu, považuje SKCH nielen za nespravodlivé, ale predovšetkým za antisociálne. Za 135.000 eur vie charita podľa Dzurecha poskytnúť potravinové balíčky pre 9000 ľudí. Povinnosť odvádzať novú daň môže ohroziť služby charity pre matky s deťmi, seniorov aj ľudí na okraji spoločnosti.

Sieť SKCH prevádzkuje viac ako 300 zariadení, kde poskytuje ročne starostlivosť 24.000 klientom v sociálnych službách prostredníctvom 1458 zamestnancov pôsobiacich na Slovensku vrátane vidieckych a menej dostupných regiónov. Charita deklaruje, že spolu s humanitárnou, materiálnou a potravinovou pomocou ročne pomáha viac ako 69.000 ľuďom v núdzi. Apeluje preto na poslancov, aby prehodnotili návrh zákona a neohrozovali pomoc, ktorú denne doručujú neziskové organizácie.

O zavedení novej dane z finančných transakcií rokuje aktuálne parlament v skrátenom legislatívnom konaní. Sadzba dane by mala byť 0,40 % zo sumy finančnej transakcie, pri maximálnom limite 40 eur. Zdanenie výberov v hotovosti by malo byť dvojnásobné, na úrovni 0,8 %. Daň z finančných transakcií by mala zabezpečiť pre rozpočet okolo 700 miliónov eur.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie