Klimatológ: Teplá zima nám v čase energetickej krízy pomohla

Reklama

Ako sa zmenila klíma na Slovensku za posledných 20 rokov?

Oteplilo sa najmä v zime a v lete, pričom sa zmenil aj režim atmosférických zrážok. Viac zrážok sa oproti minulosti vyskytuje v septembri. Zväčšuje sa tiež časová a priestorová nerovnomernosť v rozložení zrážok.

Občas nás trápi premenlivé počasie, jeden deň neustále prší, o deň na to sú obrovské horúčavy. Prečo sa to deje?

Počasie je prirodzene premenlivé a také bolo aj v minulosti. K zmenám počasia prichádza v dôsledky výmeny vzduchových hmôt, ktoré majú rôzne vlastnosti. Rozdiel oproti minulosti je v tom, že prevládajú teplejšie obdobia pred chladnými.

Aké sú vaše odhady na nasledujúce počasie povedzme v ďalších 10 rokoch? Čo môžeme na Slovensku očakávať?

Pokiaľ ide o zmenu klímy, situácia sa o desať rokov oproti súčasnosti nejako veľmi dramaticky nezmení. Rovnako ako dnes budú prevládať mierne zimy. Počas liet sa budú vyskytovať dlhodobé a intenzívne vlny horúčav. Nedá sa vylúčiť, že v nasledujúcom desaťročí zažijeme najteplejšie letá v histórii meteorologických pozorovaní. Zvýši sa riziko sucha a tiež  intenzívnych búrok a prívalových dažďov. Sucho, záplavy a povodne môžu spôsobovať obrovské škody.

Zažijeme v lete ešte vyššie horúčavy? Môže sa stať, že bežná teplota v lete bude vyššia ako 35 stupňov?

Už v súčasnosti počas leta vystupuje teplota bežne nad 35 °C. V budúcnosti sa budú čoraz častejšie vyskytovať poveternostné situácie, keď teplota vystúpi aj nad 40 °C.  Nebude to síce každé leto, ale oproti minulosti bude takých extrémne vysokých teplôt pribúdať. V minulosti sa takéto vysoké teploty na Slovensku nevyskytovali.

zdroj: usplash.com

Aké majú alebo budú mať klimatické zmeny dôsledky (okrem zmien počasia)?

Počas vĺn horúčav v letnom období môžu mať problémy najmä starší a chorí ľudia. Týka sa to najmä rizika prehriatia organizmu a dehydratácie.

Myslíte si, že v budúcnosti budeme bežne v dôsledku klimatickej krízy zažívať extrémne výkyvy počasia ako napríklad tornáda, povodne, zosuvy pôdy či silné víchrice?

Extrémne prejavy počasia sa vyskytovali aj v minulosti, no v dôsledku klimatickej zmeny sa bude zvyšovať ich frekvencia. Silné tornáda budú skôr zriedkavým javom, no počas búrok sa môžu vyskytnúť veľmi silné nárazy vetra, prívalové zrážky a krupobitie, ktoré môžu spôsobovať veľké materiálne škody. Silné vetry sa môžu vyskytovať aj v iných ročných obdobiach, najmä vplyvom hlbokých tlakových níží.

Dajú sa takéto extrémy počasia predvídať?

Extrémne prejavy počasia sa dajú prognózovať na niekoľko dní dopredu, SHMÚ vydáva aj výstrahy na výskyt rôznych nebezpečných meteorologických javov. Pokiaľ ide o klimatické scenáre, tam možno len predpokladať, že frekvencia extrémnych prejavov počasia sa bude zvyšovať. Ale kedy sa konkrétne vyskytnú, to sa nedá predpovedať.

Dá sa na ne nejakým spôsobom pripraviť?

Existujú adaptačné opatrenia na klimatickú zmenu, sú súčasťou aj viacerých medzinárodných dokumentov, k plneniu ktorých sa Slovensko zaviazalo. Opatrenia sa týkajú najmä vodnej infraštruktúry, čo najviac vody treba v krajine akumulovať, aby sa potom mohla využívať v čase sucha. K tomu slúžia vodné rezervoáre, mokrade, močiare, suché poldre a tiež lesy a zeleň.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie