Leto bez klimatizácie si je čoraz ťažšie predstaviť. Vzduch, ktorý sa vo veľkomestách dostáva von z kancelárskych budov, však môže do okolia uvoľňovať množstvo znečistenia.
Ako veľmi, to popísali vedci z americkej Purdue University, informuje o výskume portál ČT 24. Kancelárske budovy chrlia do okolia takzvané prchavé organické zlúčeniny alebo VOC. Sú známe tým, že môžu poškodzovať ľudské zdravie alebo ozónovú vrstvu. Tým, že unikajú z domov, pravdepodobne prispievajú k významnému zaťaženiu mestskej atmosféry týmito chemikáliami.
Vedci v tomto výskume vykonali priame merania toho, ako vyzerá výmena znečisťujúcich látok medzi budovou a jej okolím; využili na to najcitlivejšie dostupné meracie prístroje. A zistili, že budovy uvoľňujú do okolia viac znečistenia, než sa dostáva dovnútra.
Vplyv výmeny vzduchu medzi vnútorným a vonkajším ovzduším na znečistenie ovzdušia v mestách je podľa autorov stále dosť nepochopenou záležitosťou, najmä pri moderných budovách, ktoré sú vybavené šikovnými ventilačnými systémami. Mnoho štúdií preukázalo, že doprava, priemyselné a prírodné emisie majú silný vplyv na znečistenie mestského ovzdušia. Ale vplyv interakcie látok znečisťujúcich mestské ovzdušie s budovami sa často prehliadal.
Moderné verejné a komerčné budovy sú obvykle vybavené systémami vykurovania, vetrania a klimatizácie, označujú sa skratkou HVAC. Tie zaisťujú lepšiu kvalitu vzduchu vo vnútri budov a súčasne to, aby ľuďom vo vnútri nebolo ani horúco, ani zima. Vzduch sa pri tomto čistení a zahrievaní alebo ochladzovaní preháňa opakovane celou stavbou, čo môže meniť jeho zloženie tým, že sa stretáva s najrôznejšími časťami budov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)