fbpx

Klimatizácia zmierňuje horko, ale môže uškodiť zdraviu. Na čo si treba dať pozor?

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Keď je príliš horúco, prísť do príjemne vychladenej izby sa zdá byť spásou. Ale lákavé osvieženie so sebou prináša aj zdravotné riziká. Vieš, ako sa im vyhnúť?

Používanie klimatizácie môže priniesť nepríjemnosti, ako je prechladnutie, angína alebo zápal prínosových dutín. Tým, že vbehneme priamo do „chladničky“, spôsobíme svojmu telu náhly teplotný šok, na ktorý nedokáže za taký krátky čas patrične reagovať. A kto bude trpieť najviac? Naša obranyschopnosť.

Používanie klimatizácie tiež znižuje vlhkosť v miestnosti, čo predstavuje ďalšie nebezpečenstvo. Príliš suchý vzduch oslabuje sliznicu dýchacích ciest, ktorá je potom oveľa náchylnejšia na rôzne nežiaduce mikroorganizmy (preto odborníci odporúčajú, aby ľudia s bolesťami hrdla alebo angínami často pili – aby sa baktérie nemali šancu uchytiť na slizniciach).

Nielen chrapot

A to nie je všetko. Klimatizácia ti môže veľmi ľahko spôsobiť chrapot. Nízka teplota znehybní riasinkový epitel v dolných dýchacích cestách, v hrtane a hlasivkách sa začne hromadiť hlien a ty „odrazu“ stratíš hlas. Alergikom neprospieva ani pobyt v klimatizovaných miestnostiach.

Nie každé vetracie zariadenie má kvalitné filtre, ktoré dokážu zachytiť všetky prachové častice, baktérie, roztoče a plesne. A priznajme si, že nie všetci prevádzkovatelia sú dostatočne disciplinovaní, aby udržiavali klimatizáciu v čistote a pravidelne vymieňali filtre. Ľahko sa teda môže stať, že práve klimatizácia pošle do ovzdušia tvojej izby množstvo nežiaducich baktérií.

Nehovoriac o tom, že je často nastavená „tak šikovne“, že ti fúka priamo na chrbát. Okrem bolesti hrdla, nádchy alebo straty hlasu môže spôsobiť aj bolesti hlavy alebo kĺbov, zablokovanú krčnú chrbticu a dokonca zápal trojklanného nervu, čo je jednoducho peklo. Tí, ktorí to zažili, to už nikdy nechcú zažiť.

Pravidlo piatich stupňov

A aké ďalšie problémy môže „pobyt v chlade“ spôsobiť? Syndróm suchých očí, suchú pokožku a vlasy, bolesti kĺbov atď. Nič, čoho by ste sa mali obávať. Ako teda používať klimatizáciu, aby bezpečne slúžila svojmu účelu?

Aby sa organizmus vyrovnal s pobytom v teplotne diferencovanom prostredí, je potrebné udržiavať stanovený rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou, ktorý je optimálne päť stupňov Celzia (vždy ju porovnávaj so skutočnou vonkajšiou teplotou v tieni).

Klimatizáciu nenechávaj zapnutú celý deň, pretože náhle zapínanie a vypínanie spôsobuje ďalšie teplotné výkyvy, ktoré citlivé osoby znášajú obzvlášť ťažko. Prúd chladného vzduchu by v žiadnom prípade nemal smerovať priamo na ľudí, ale do voľného priestoru v miestnosti.

Nezabudni z času na čas krátko vyvetrať. Každú hodinu otvor na niekoľko minút okno.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie