Klimatické javy El Niño a La Niña, ktoré tradične trvali približne rok, sa v posledných desaťročiach výrazne predlžujú. Výskumníci bijú na poplach – ich dlhšie trvanie znásobuje ničivý účinok na životné prostredie, poľnohospodárstvo aj ľudské zdravie. Kľúčovým faktorom má byť klimatická zmena spôsobená ľudskou činnosťou.
Cykly El Niño a La Niña sa predlžujú
Klimatické javy známe ako El Niño a La Niña ovplyvňujú celosvetové počasie, najmä v oblasti Tichého oceánu, a ich dôsledky sú ďalekosiahle. Tradične sa tieto javy striedali približne každé dva roky a trvali jeden sezónny cyklus. To sa však mení.
„Teraz sa objavuje niečo oveľa znepokojivejšie. Ako El Niño, tak La Niña pretrvávajú dlhšie než kedykoľvek predtým, čo zosilňuje ich ničivý potenciál,“ uviedol klimatológ Zhengyao Lu na platforme The Conversation.
Sucho, požiare, hurikány
Dlhšie trvanie týchto javov má za následok rozsiahlejšie škody – od zničených úrod cez častejšie lesné požiare až po ohrozenie zdravia obyvateľstva. „Jednoročné sucho spôsobené javom El Niño môže byť pre poľnohospodárske systémy výzvou, ale po sebe idúce roky sucha by ich mohli úplne vyčerpať,“ vysvetlil Lu.
Vedecké štúdie, vrátane výskumu publikovaného v Nature Geoscience, potvrdzujú, že dlhšie trvanie týchto fenoménov je stabilným trendom posledných 7 000 rokov, pričom aktuálne sú častejšie než kedykoľvek predtým.
Klimatické zmeny
Hoci zmeny v správaní El Niña a La Niña sú sčasti prirodzeným dôsledkom vývoja Zeme, zásadný vplyv má aj ľudská činnosť. „Hlavnou príčinou tohto rozvrstvenia je pomalá zmena obežnej dráhy Zeme, ktorá mení rozloženie slnečnej energie, ktorú naša planéta prijíma. Tieto zmeny jemne ovplyvňujú teploty oceánu v tropickom Pacifiku a posúvajú ENSO k dlhším fázam. Tento proces sa vyvíjal prirodzene, no teraz ho urýchľuje nová a silná sila: klimatické zmeny spôsobené ľudskou činnosťou,“ upozornil Zhengyao Lu.
Návrat do neutrálnej fázy
Podľa amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) posledný jav La Niña skončil v apríli. Tentokrát však trval iba niekoľko mesiacov, a svet sa tak dočasne vrátil do tzv. neutrálnej fázy, keď počasie nie je ovplyvnené ani jedným z týchto dvoch javov.
Vedci apelujú na okamžité kroky
Odborníci varujú, že ak sa nezmení prístup k boju proti klimatickej zmene, následky budú čoraz dramatickejšie. Prognózy hovoria o častejších suchách, vlnách horúčav, rozsiahlych záplavách a obdobiach intenzívnych hurikánov. „Namiesto návratu k neutrálnym podmienkam tieto anomálie predlžujú devastáciu a čoraz viac sťažujú obnovu,“ varuje klimatológ Lu.