Folklór má na Slovensku tri hlavné podoby – tradičný, moderný a politický. Kým prvé dve sa týkajú tradícií a umenia, politický folklór pracuje s emóciami a stereotypmi politikov. V súvislosti s Fondom na podporu umenia sa tieto tri oblasti často prelínajú, čo vyvoláva otázky o politickom ovplyvňovaní folklórnych festivalov a úlohe politikov v oblasti umenia. O týchto témach sa v relácii Téma moderátor Peter Bielik na TV Spark rozprával s poslankyňou Národnej rady SR a členkou Výboru NR SR pre kultúru a médiá za Progresívne Slovensko Danou Kleinert.
Poslankyňa Kleinert priblížila, ako vníma veľkonočné tradície vo svojej rodine. „Nie sme úplne fanúšikovia takýchto tradičných vecí. To znovuzrodenie je pre nás najdôležitejšie,“ povedala. Zdôraznila, že sviatky sú pre ňu skôr o spoločnom stretnutí a nových začiatkoch než o šibaní a polievaní studenou vodou.
Kriticky sa vyjadrila k násilnej stránke týchto tradícií: „Moja babička mala veľmi dobrú priateľku, ktorá po takejto oblievačke zomrela na zápal pľúc, lebo ju držali miestni chlapci.“ Dodala, že by bolo vhodné „upustiť od takýchto násilných vecí“, najmä keď sú často sprevádzané alkoholom a nevhodným správaním. „Skúste to preložiť priateľom v zahraničí, že my chytíme naše ženy, držíme ich a potom ich oblievame a šibeme korbáčmi. Tí ľudia tomu nerozumejú,“ vysvetlila.
Na otázku, ako vnímajú tieto tradície jej kolegovia v parlamente, odpovedala, že mnohí ich vnímajú tradične a duchovne, no zároveň ju prekvapila miera cynizmu voči tomu, čo poslanci odhlasovali pred veľkonočnými sviatkami. „Schválili zákony, ktoré mnohým ľuďom urobia doslovne zle,“ upozornila a kritizovala najmä legislatívu o mimovládnych organizáciách, ktorá podľa nej zhoršuje podmienky pre tisíce ľudí pomáhajúcich spoločnosti.
FPU sa pod Šimkovičovou rozpadá
Fond na podporu umenia (FPU) podľa Kleinert dlhodobo fungoval dobre a podporoval folklórne festivaly po celom Slovensku. „Až teraz, keď sa toho chytila ministerka Šimkovičová s jej ľuďmi, tak ten fond naozaj prestal fungovať dobre,“ konštatovala poslankyňa. Kritizovala najmä Radu Fondu, ktorá podľa nej ignoruje odborné komisie a presadzuje svoje rozhodnutia bez odborného základu.
Kleinert poukázala na vážne problémy s odbornou kvalifikáciou členov Rady Fondu. Generálna prokuratúra našla nedostatky v životopisoch niektorých členov, ktorí nesplnili zákonom požadovanú päťročnú odbornú prax. „Pán Grutka (Peter Grutka, pozn. red.) nemá žiadne skúsenosti v kultúre, čo je vidieť aj na jeho vystúpeniach na radách. Hovorí, že bude dobre, keď v odborných komisiách budú aj neodborníci, lebo veď je to iný názor,“ uviedla Kleinert s kritikou.
Poslankyňa vyjadrila obavu, že takéto amatérske rozhodovanie vedie k chaosu a poškodzuje nielen kultúru, ale aj zamestnancov Fondu. „Nie je to tak, že by pán Špoták (Róbert Špoták, riaditeľ FPU, pozn. red.) mal niečo proti folklórnym festivalom. Naopak, je nevkusné z toho robiť politiku,“ zdôraznila.
Hranica medzi politikou a umením
Kleinert sa vyjadrila aj k otázke, či by sa politici mali vyjadrovať k umeniu. „Politici by mali vytvárať prostredie pre tvorbu a nie rozhodovať o konkrétnych umeleckých dielach,“ povedala. „Mojou povinnosťou je dosadiť odborníkov, ktorí budú rozhodovať o tom, aké výstavy budú v Slovenskej národnej galérii.“
Silná kritika zaznela aj v súvislosti s vedením Slovenskej národnej galérie. Kleinert považuje výber nového riaditeľa Juraja Králika za netransparentný a politicky motivovaný. „Vo výberovom konaní neuviedol konflikt záujmov, jeho firma má zákazku od ministerstva a životopis obsahoval pasáže z Wikipédie. To je nehodné tejto inštitúcie.“
Podľa poslankyne galéria nemá byť miestom politických zásahov, ale odborného rozhodovania: „My ako politici máme vytvárať podmienky, nie rozhodovať o výstavách.“
Zoznam dôvodov na odvolanie Šimkovičovej má 90 strán
Na otázku, či bude iniciovaný pokus o odvolanie ministerky, Kleinert odpovedala jednoznačne: „Návrh na jej odvolanie už v parlamente máme. Koalícia ho len presunula na ďalšiu schôdzu.“ Tvrdí, že dôvodov je čoraz viac – od zlyhaní v riadení až po manažérsky chaos. „Ministerka nevie riadiť ani ekonomický systém. Inštitúcie pod jej gesciou meškajú s výplatami, nevedia fakturovať, pokladne sú zatvorené. A ona namiesto riešení hľadá špinu na iných. Prekročila hranicu, lebo nevie spravovať svoj rezort a jediné, čo naozaj vie, je predhadzovať ľuďom nejaké koristi, vie rozoštvávať, vie proste ničiť.“
Záver rozhovoru priniesol aj zamyslenie nad tým, do akej miery má byť kultúra ovplyvňovaná politikou. Kleinert to vidí jednoznačne: „Moderné, avantgardné aj klasické umenie je súčasťou národného kultúrneho priestoru. Má vyvolávať emócie, provokovať, otvárať diskusiu. Politici majú zabezpečiť, aby to bolo možné.“
Sledujte reláciu Téma s hostkou Danou Kleinert na našom YouTube