Niektoré štúdie naznačujú, že pitie pravidelnej kávy je spájané s príznakmi gastroezofageálnej refluxnej choroby (GERD), známej aj ako chronický (dlhodobý) reflux kyseliny. Zatiaľ však nie je dostatok definitívnych dôkazov na stanovenie jasného vzťahu medzi pitím kofeínovej kávy a touto chorobou.
Výhody výberu kávy bez kofeínu
Bežná káva a káva bez kofeínu obsahujú prospešné fytonutrienty vrátane polyfenolov, ktoré sa považujú za zdravé pre srdce a za prevenciu chorôb. Polyfenoly majú protizápalové a antioxidačné účinky vrátane schopnosti vychytávať škodlivé látky v tele.
Najmä ich vysoká hladina kyseliny chlorogenovej môže pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb. Nepražené kávové zrná obsahujú až 543,23 miligramov tejto kyseliny na liter, hoci zvyšovanie intenzity praženia obsah postupne znižuje.
Bezkofeínová verzia dokáže znížiť riziká a komplikácie rôznych chorôb u ľudí, ktorí by vo všeobecnosti mali obavy z kofeínu alebo boli naň citliví.
Metabolický syndróm (MS) je rizikovým faktorom srdcových ochorení. Je charakterizovaná kombináciou metabolických porúch, diagnostikovaných, keď má osoba tri alebo viac z nasledujúcich piatich stavov:
- zvýšený krvný tlak,
- vysoké triglyceridy,
- abdominálna obezita,
- zvýšená hladina cukru v krvi,
- znížená hladina cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteínov (HDL).
Káva bez kofeínu môže znížiť riziko MS kvôli hladinám kyseliny chlorogenovej. Nedávna metaanalýza skúmala účinky kapsúl s extraktom zo zelenej kávy (180 – 376 miligramov kyseliny chlorogenovej) a tekutej kávy bez kofeínu (510,6 miligramov kyseliny chlorogenovej) na markery metabolických ochorení. Obe formy kávy bez kofeínu zlepšili krvný tlak, obvod pása, hladinu cukru v krvi a triglyceridy počas štyroch týždňov.
Hlavné zistenia pri bezkofeínovej káve
- Káva bez kofeínu môže pomôcť zmierniť hladinu cukru v krvi, najmä u ľudí s normálnym cholesterolom.
- Káva bez kofeínu môže zvýšiť hladiny HDL cholesterolu u jedincov s normálnym cholesterolom, najmä pri vyšších koncentráciách kyseliny chlorogenovej.
- Káva bez kofeínu môže byť pri znižovaní krvného tlaku účinnejšia ako bežná káva.
Táto metaanalýza je obmedzená skutočnosťou, že výhody kávy bez kofeínu závisia od dávky kyseliny chlorogenovej. Sú potrebné podrobnejšie štúdie.
Nevýhody pitia bezkofeínovej verzie
Dekofeinácia sa zvyčajne spolieha na chemické rozpúšťadlá na extrakciu kofeínu zo surových kávových zŕn. Zatiaľ čo tento proces účinne odstraňuje kofeín, môže zaviesť nežiaduce chemikálie, ktoré nemusia telu prospievať.
Dekofeinácia tiež mení prirodzené chuťové zlúčeniny zrnka, čím sa znižuje jeho potenciál pre bohatú a robustnú chuť pri pražení. Káva bez kofeínu stráca svoje charakteristické účinky na zlepšenie nálady a energie.
Bežná verzus bezkofeínová káva
Pri výbere kávy v konečnom dôsledku záleží na vašich preferenciách a potrebách. Bezkofeínová aj bežná káva sú bohaté na polyfenoly bojujúce proti chorobám, vrátane prospešných chlorogenových kyselín, vďaka čomu sú obe skvelou voľbou pre zdravie srdca.
Bežná káva je najlepšou voľbou na zvýšenie energie a lahodnejší, bohatší chuťový profil. Bezkofeínový nápoj poskytuje teplú a uspokojivú alternatívu pre tých, ktorí sú citliví na kofeín alebo nezvládajú stavy, ktoré by kofeín zhoršoval.