Kim zavelí k mohutnému útoku na juhokórejské ostrovy, obávajú sa v USA

Reklama
Na archívnej snímke severokórejský vodca Kim Čong-un počas prejavu v rámci vojenskej prehliadky pri príležitosti 90. výročia založenia severokórejskej armády na námestí Kim Ir Sena v Pchjongjangu v 25. apríla 2022. FOTO TASR/AP

Americkí činitelia varujú, že sa hromadia signály, že severokórejský vodca Kim Čong-un sa pripravuje na vojenský útok proti Južnej Kórei. Zároveň však neočakávajú, že by úder mal smerovať k tomu, aby vypukla na Kórejskom polostrove totálna vojna.

Podľa denníka The New York Times pred týmto severokórejským nebezpečenstvom varoval napríklad vo štvrtok zástupca poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jonathan Finer. „Severná Kórea sa rozhodla pokračovať vo veľmi negatívnej ceste,“ povedal na diskusnom fóre vo Washingtone.

Kimove vyhrážky sú v súčasnosti oveľa agresívnejšie, než boli v minulosti, súdia ďalší nemenovaní činitelia, ktorí jeho výroky starostlivo monitorujú a porovnávajú. Voči Južnej Kórei už podľa nich prejavuje vyložene otvorené nepriateľstvo. Ako varovanie by sa teda mala severokórejská hrozba brať vážne, domnieva sa.

Údery by mohli byť vykonané rovnakým spôsobom ako v roku 2010, kedy sa obe strany vyhli úplnej eskalácii konfliktu. Vtedy Severná Kórea ostreľovala juhokórejský ostrov. Po vzájomnej delostreleckej paľbe, ktorá mala za následok straty životov vojakov na oboch stranách a smrť civilistov na juhu, nepriateľské akcie zase ustali.

A o pol roka skôr KĽDR potopila juhokórejskú korvetu pomocou torpéda odpáleného z ponorky. K zodpovednosti za tragédiu, ktorá zabila desiatky juhokórejských námorníkov, sa ale Pchjongjang nehlásil. A hoci bolo zrejmé, odkiaľ vietor veje, Soul ukázal na Severokórejčanov až po dôkladné prešetrenie udalosti. To už však vášne opadli a Južná Kórea žiadnu odvetnú akciu nakoniec nepodnikla.

Podľa americkej expertky na KĽDR Jean Lee sú Kimove vyhlásenia zamerané na destabilizáciu situácie na Kórejskom polostrove a na vytváranie neustáleho napätia. Dodala, že Kim by mohol opäť udrieť na juhokórejské ostrovy, kde je sporná námorná hranica. Ďalší pozorovatelia uvádzajú, že situácia na Kórejskom polostrove „je nebezpečnejšia, než bola kedykoľvek od začiatku júna 1950“, kedy Kimov dedo Kim Ir-sen napadol Južnú Kóreu. Podľa nich Severná Kórea „urobila strategické rozhodnutie ísť do vojny“. To však americká rozviedka odmieta. Odôvodňuje to tým, že Severná Kórea v súčasnosti posiela Rusku príliš veľké množstvo zbraní na jeho útoky na Ukrajine. Opakovanie invázie do Južnej Kórey tak nevidí ako reálne.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie