Kim Čong-un zakázal americké potraviny. Za predaj hotdogov uvalí nútené práce, to nie je VŠETKO!

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un. Zdroj: FOTO TASR/AP, FREEPIK
Reklama

Zradný symbol dekadentnej západnej kultúry, ktorú je potrebné potrestať nútenými prácami. Takýto názor má vodca Severnej Kórey Kim Čong-un na hotdog, teda párok v rohlíku. Diktátor údajne nariadil, že každý, kto bude prichytený pri predaji hotdogov na uliciach Pchjongjangu alebo pri ich domácej príprave, skončí vo väzení.

Ďalšie jedlo pribudlo do zoznamu

Úradníci varovali predajcov, že nariadenie platí okamžite. Kto bude teraz prichytený pri predávaní párku v rohlíku, bude zadržaný a obvinený. Zákaz hotdogov je súčasťou širšej ideologickej kampane, ktorej cieľom je zbaviť sa západných vplyvov, ktoré sú považované za hrozbu pre severokórejskú identitu, píše portál idnes.cz.

Párky v rohlíku nie sú prvým jedlom, ktoré si režim KĽDR vzal na mušku. Zakázané je aj juhokórejské jedlo „budae-jjigae“, prezývané armádny guláš. Ide o zmes obsahujúcu lančmít, klobásu, fazule a kapustový šalát kimči. Pokrm vznikol počas vojny v Kórei z amerických vojenských prídeloch. V Južnej Kórei je veľmi obľúbený.

Minulú jeseň sa na zoznam zakázaných pochúťok podľa Rádia Slobodná Ázia pridali „tteokbokki“ – pikantné ryžové koláčiky varené v pare.

„Predaj tteokbokki a budae-jjigae na trhoch bol od novembra úplne zastavený,“ uviedla korejská obchodníčka z provincie Rjanggang. „Polícia a úrad pre správu trhu vyhlásili, že ak bude niekto prichytený pri tajnom predaji týchto potravín, jeho obchod bude uzavretý,“ dodala.

Nejde iba o jedlo

Zakazovanie predmetov považovaných za symboly „kapitalistického vplyvu“ má v Severnej Kórei dlhoročnú tradíciu. A netýka sa to iba jedla. Na čiernej listine sú aj modré džínsy, západné a juhokórejské účesy, filmy, tanec či hudba. KĽDR najmä bojuje proti juhokórejskému K-popu. Tvrdé zásahy zaznamenali aj v súvislosti so šírením populárneho juhokórejského seriálu Hra na oliheň.

Tí, ktorí do krajiny pašovali kópie prvej série v roku 2021, skončili na poprave. Ľuďom, ktorí seriál sledovali, súd uložil nútené práce alebo väzenské tresty, vrátane doživotných. Ďalšiu vlnu zatýkania možno očakávať aj v súvislosti s druhou sériou Hry na oliheň.

Ako sme už informovali, severokórejský líder vydal príkaz, aby rozvádzajúce sa páry boli poslané do pracovného tábora, kde by si odpykali svoje „previnenia“. Tieto páry musia absolvovať až šesťmesačný pobyt, pretože rozvod je v krajine vnímaný ako „antisocialistický“ čin.

V decembri zároveň upozornil, že každý občan Severnej Kórey, ktorý by sa odvážil oslavovať Vianoce, môže čeliť trestu smrti.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia