Zdravotnícki pracovníci už skôr pre CNN uviedli, že Palestínčanom zraneným vo vojne – vrátane detí a dojčiat – nemôžu poskytnúť život zachraňujúcu liečbu, pretože izraelské bombardovanie a obliehanie nemocníc v Gaze zničilo zdravotnícky systém. Izraelské obranné sily (IDF) tvrdia, že Hamas využíva nemocnice na svoje vojenské operácie. Hamas popiera, že by nemocnice využíval ako krytie.
Nútené vysídlenie vedie k neistote a hladu
Osemročný Ayas, ktorý bol zdravotne postihnutý a žil v sirotinci v meste Gaza, bol na ceste do nemocnice v Rafahu, keď zomrel, povedal Hazem Saeed Al-Naizi, riaditeľ sirotinca.
Jeho stav sa zhoršil po tom, ako bol sirotinec nútený utiecť so všetkými 40 mladými ľuďmi, o ktorých sa staral – väčšinou ide o postihnuté deti a dojčatá – a previezť ich na juh. Kvôli nedostatku nemohol Ayas dostať lieky, ktoré potreboval. Bez neho mu stuhli svaly, zosilnili sa kŕče a zápal, čo mu sťažilo prijímanie potravy alebo spánok, uviedol Al-Naizi.
UNICEF v januári varoval pred trojitou hrozbou pre deti v Gaze – nielen pred nebezpečenstvom zúriacej vojny, ale aj pred podvýživou a chorobami. Izraelské bombardovanie a obmedzenia vstupu pomoci do pásma vážne znížili zásoby potravín a vody, čím vystavili celé obyvateľstvo riziku hladomoru. Vo februári UNRWA, hlavná agentúra OSN pre pomoc v Gaze, pozastavila dodávky do severnej Gazy po izraelskom útoku na jeden z ich konvojov, čím ďalej obmedzila pomoc. Čoskoro potom zastavil dodávky aj Svetový potravinový program OSN s odvolaním sa na útoky.
Podľa hodnotenia Globálneho klastra pre výživu, ktorému spolupredsedajú WFP a UNICEF, sa odhaduje, že jedno zo šiestich detí do dvoch rokov v severnej Gaze je akútne podvyživené. Ayas bol pred smrťou vysídlený najmenej šesťkrát, uviedol Al-Naizi. Podľa OSN bolo násilne vysídlených najmenej 1,7 milióna obyvateľov Gazy. Mnohí z nich – vrátane asi 610 000 detí – hľadali útočisko v stiesnených prístreškoch v Rafahu, podľa Save the Children.
Hamouda, zdravotnícky pracovník, povedal CNN, že jeho rodina bola od 7. októbra trikrát vysídlená. Počas pobytu v útulku v Rafahu jeho deti ochoreli v dôsledku vystavenia chladnému zimnému počasiu a nehygienickým podmienkam, povedal. Nútené vysídlenie, dokonca aj do domovov príbuzných alebo známych, vystavuje deti nedôstojnosti stiesnených životných podmienok s malým súkromím, tvrdí Saeed Muhammad Al-Kahlot, špecialista na duševné zdravie, ktorý bol vysídlený v Rafahu so svojimi tromi deťmi – Siwar (15), Muhammad (9) a Saba (7).
„Deti nespia vo vlastných posteliach, a keďže dom nie je ich domovom, nemôžu sa ani hrať či jesť, aby nerušili domácich,“ povedal pre CNN. „Tieto veci sa objavujú v otázkach dieťaťa: ‚Zostaneme tu dlho? Je toto miesto, kde sa môžeme hrať? Ako si uľavím, keď je v kúpeľni vždy rušno?‘“
Až 17 000 detí v Gaze je bez sprievodu alebo odlúčených od svojich rodičov, uviedol UNICEF vo februári – asi 1 % z celkového počtu vysídlených obyvateľov. Deti, ktorých rodičia boli zabití izraelským bombardovaním – alebo ktoré boli oddelené od svojich opatrovníkov –, sú nútené prevziať úlohu rodičov mladších súrodencov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)