fbpx

Kedysi sa kúpali a hrali na pláži v severnej časti Gazy. Teraz sa tieto deti pýtajú, či sa niekedy vrátia domov

Na snímkach palestínske deti čakajúce na jedlo. Zdroj: AP Photo/Fatima Shbair

Pred vojnou sa Mohammed Hamouda a jeho manželka Dina prechádzali po plážach na severe Gazy, kde sa ich tri malé deti rady kúpali, jedli zmrzlinu a jazdili na ťavách po pobreží. Teraz je však všetko inak. Príbeh prinieslo CNN.

V iné dni sedávala päťčlenná rodina s príbuznými na balkóne s výhľadom na zelenú záhradu vo svojom dome v Bejt Lahii. „Moje deti žili jednoduchým životom. Cez víkendy sme chodievali von,“ povedal vysídlený zdravotnícky pracovník pre CNN. „Zvykli sa veľmi tešiť.“

Teraz zvuk smiechu nahradil zvuk izraelských úderov, ktoré sa valia na enklávu. „Sú veľmi vystrašené. Celý deň musíme byť pri nich,“ zamyslel sa Hamouda z Rafahu na juhu Gazy, kam utiekli. „Stále sa ma pýtajú, kedy sa vrátime domov.“

Rodina sa však nemá kam vrátiť. Nedávno sa dozvedeli, že ich dom v Bejt Lahii bol zničený. Hamoudovo najmladšie dieťa, dvojročný Kareem, je príliš malé na to, aby to pochopilo, ale jeho najstaršie deti, šesťročná Ella a štvorročná Sila, boli zo straty zdrvené a neprestávali plakať. „Nevedel som nájsť žiadne slová, aby som ju (Ellu) utešil,“ povedal.

Z 2,2 milióna ľudí žijúcich v Gaze je približne polovica mladšia ako 18 rokov. V dôsledku čiastočnej izraelskej blokády bola podľa Svetovej banky priemerná dĺžka života Palestínčanov v Gaze už o desať rokov kratšia ako v Izraeli, pričom miera novorodeneckej, dojčenskej a materskej úmrtnosti bola viac ako trikrát vyššia. Od začiatku vojny sa život mladých ľudí v pásme stal ešte krehkejším.

Po takmer piatich mesiacoch izraelskej ofenzívy sa palestínske deti v Gaze stretávajú s násilím, bezdomovectvom, hladom a prerušením vzdelávania. Niektoré z nich osireli, iné prežívajú strach, že ich rodičia budú zabití izraelskými údermi. Dni strávené hraním sa s kamarátmi alebo chodením do školy nahradilo nútené presúvanie sa z jedného prístrešku do druhého – bez prísľubu bezpečia. Viacerí rodičia a opatrovatelia pre CNN uviedli, že majú problém vysvetliť deťom vojnu, ktoré sú podľa nich psychicky terorizované neustálym bombardovaním.

Izrael začal vojenskú ofenzívu v Gaze po tom, ako militantná skupina Hamas 7. októbra zaútočila na Izrael a zabila najmenej 1 200 ľudí vrátane 36 detí a uniesla viac ako 250 ďalších.

CNN vychádza z údajov o úmrtiach a zraneniach, ktoré zverejnilo ministerstvo zdravotníctva v Gaze a agentúry OSN. Izraelské útoky v Gaze dosiahli nový pochmúrny míľnik: podľa ministerstva zdravotníctva bolo zabitých viac ako 30 000 Palestínčanov. Najmenej 8 000 z nich sú ženy a približne 12 550 sú deti, dodalo ministerstvo. Podľa výpočtov CNN založených na údajoch ministerstva zdravotníctva, izraelské útoky v Gaze zabili od začiatku vojny v priemere takmer 90 detí denne.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie