fbpx

Kedysi ľadové Grónsko je čoraz zelenšie. Región sa zohrieva dvakrát rýchlejšie, upozorňujú vedci

Výskum ukazuje, že v Grónsku sa počet mokradí produkujúcich metán zvýšil takmer štvornásobne. Zdroj:  bbc.com/Michael_PhD

Značné oblasti roztopenej ľadovej prikrývky Grónska v súčasnosti rašia vegetáciu. Hrozia zvýšené emisie skleníkových plynov, stúpajúca hladina morí aj nestabilita krajiny.

Prebiehajúca štúdia dokumentuje zmenu od 80. rokov 20. storočia a ukazuje, že v Grónsku dochádza k zásadnej zmen prostredia:  veľké plochy ľadu nahradili neúrodné skaly, mokrade a kríky.

Analýza satelitných záznamov ukázala, že za posledné tri desaťročia sa roztopilo takmer 28,5-tisíca kilometrov štvorcových grónskeho ľadovca, čo predstavuje 1,6 % ľadovej pokrývky a oblasť o veľkosti Albánska.

Keď ľad ustúpil, množstvo pôdy s vegetáciou sa zväčšilo o takmer 90-tisíc štvorcových kilometrov – o viac ako dvojnásobok plochy, ktorú ľad pokrýval, keď sa štúdia začala.

K najväčšiemu nárastu hustej mokraďovej vegetácie došlo na juhozápade Grónska v okolí Kangerlussuaq a v izolovaných oblastiach na severovýchode.

Vedci tvrdia, že ustupovanie ľadu spôsobujú vyššie teploty vzduchu. Od 70. rokov 20. storočia sa región ohrieva dvakrát rýchlejšie oproti globálnemu priemeru. V Grónsku boli priemerné ročné teploty vzduchu v rokoch 2007 až 2012 o 3 °C vyššie ako priemer v rokoch 1979 až 2000.

Vedci tvrdia, že existujú náznaky, podľa ktorých má zvýšená vegetácia za následok ďalší úbytok ľadu.

Vedec z University of Leeds a spoluautor štúdie publikovanej v časopise Scientific Reports Jonathan Carrivick povedal: „Videli sme známky toho, že roztápanie ľadu spúšťa ďalšie reakcie, ktoré budú mať za následok ďalšie straty ľadu a ďalšie „zelenanie“ sa Grónska. Voda uvoľnená z topiaceho sa ľadu zároveň posúva sediment a bahno, ktoré vytvárajú mokrade a slatiny.“

„Rozšírenie vegetácie, ku ktorému dochádza súčasne s ústupom ľadovcov a ľadovej pokrývky, výrazne mení tok sedimentov a živín do pobrežných vôd. Tieto zmeny sú kritické najmä pre domorodé populácie, ktorých tradičné spôsoby lovu na živobytie závisia od stability týchto citlivých ekosystémov,“ povedal hlavný autor správy Michael Grimes.

Úúbytok ľadovej masy v Grónsku taktiež výrazne prispieva ku globálnemu nárastu hladiny morí, čo je trend, ktorý predstavuje významné výzvy v súčasnosti aj budúcnosti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie