Vyber si krém, ktorý je odolný voči vplyvom vody, pretože aj v nej ťa môže slnko spáliť. Ak sa natrieš krémom, ktorý nie je vodeodolný a vo vode stráviš len pár minút, kým si zaplávaš, je to v poriadku. Po vyjdení z vody sa ihneď opäť natri. Pri dlhšom pobyte určite použi vodeodolný krém.
Nepostačuje jednorazové natretie sa, pokiaľ absolvuješ dlhodobý pobyt na slnku, taktiež chýbajúca ochrana, respektíve prikrývka hlavy. Pre pokožku nie je ideálne ani nárazové opaľovanie, čiže dlhodobý pobyt na slnku už pri prvom opaľovaní.
Ďalšou častou chybou je použitie malého množstva opaľovacieho krému. Ak je ho málo, aj krém s SPF 50 môže ochrániť, len ako keby mal faktor 25. Vrstva na pokožke musí byť hrubšia.
Pri priemernej postave, cca 70 kg, by si mal použiť jednorazovo asi 50 mililitrov krému. Po dvoch až troch hodinách nie je na škodu sa opäť natrieť. Samozrejme, nevynechaj ani jediný kúsok pokožky!
Pozor na prípravky pre deti
Slnečnému žiareniu by sa vôbec nemali vystavovať deti mladšie ako jeden rok. „Deti do šiestich mesiacov nenatierajte krémami s ochranným faktorom (SPF), keďže tieto deti na slnko vôbec nepatria. Chránime ich slnečníkom alebo clonou, nie plienkou prehodenou cez striešku kočiara, pretože hrozí prehriatie,“ ozrejmila zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na deti a mládež Jana Hamade. Podľa štúdií je nadmerné slnenie v detskom veku určujúcim rizikovým faktorom vzniku melanómu.
Na ochranu jemnej detskej pokožky používaj opaľovacie prípravky s minerálnymi UV filtrami. Dôvod je ten, že sú netoxické a pre detskú pleť ideálnejšie. Taktiež by nemali spôsobovať alergie. Do troch rokov vždy vyberaj prípravky určené pre deti.
Užívaj si slnko plnými dúškami. No treba myslieť aj na dostatočnú ochranu. Rizikom je nielen spálená pleť alebo predčasné starnutie kože, ale v najhoršom prípade aj rakovina kože.