V lete sa treba v exteriéri chrániť vhodnou pokrývkou hlavy aj slnečnými okuliarmi. Dôležité je aj používanie krému s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. V horúčavách sa tiež odporúča nosiť oblečenie voľnejšieho strihu a skôr svetlých farieb.
Pripomenuli to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Na ľudí tiež apelovali, aby sa opakovane nevystavovali slnečnému žiareniu, pretože negatívne vplýva na kožu.
Zvoľ ľahké oblečenie
„Pozor na zvýšenú fyzickú námahu. Robievajte si časté prestávky v tieni a v čase medzi desiatou až 16. hodinou obmedzte pobyt vonku a nezdržiavajte sa na slnku. Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny, ideálne do siedmej ráno,“ odporučila hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.
Zdôraznila aj potrebu správneho obliekania. „Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb a z prírodných materiálov. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože bránia odparovaniu potu,“ doplnila.
Staršie deti zase treba pri pobyte vonku opakovane natierať krémami a vhodne obliekať. „Nikdy nenechávajte deti a zvieratá čakať v zaparkovanom vozidle. Ani ak ste presvedčení, že sa vzdialite iba na chvíľu. Nespoliehajte sa na pootvorené okná vozidla, k prehriatiu organizmu dochádza rýchlo a môže mať smrteľné následky,“ dodali odborníci.
Najčastejšie chyby pri natieraní krémom
Ani najkvalitnejší opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom ti nezabezpečí ochranu, pokiaľ ho správne nepoužívaš.
Prvou zásadnou chybou je, ak sa po vyjdení z vody opätovne nenatrieš opaľovacím krémom. Ako je to teda s opaľovaním a kúpaním? Krémom s ochranným faktorom sa natieraj aj pred vstupom do vody, píše najlekaren.eu. Treba sa natrieť aspoň 30 minút pred pobytom na slnku.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)