Vlani sa tak Idaho stalo piatym štátom, ktorý namiesto injekcie povolil popravčiu čatu, zatiaľ čo Tennessee sa pokúsilo schváliť zákon, ktorý by túto techniku tiež prijal, ale neuspelo. Južná Karolína reagovala na problémy so získavaním smrtiacich liekov tým, že v roku 2021 prešla radšej na elektrické kreslo a tiež na štandardnú popravčiu čatu.
Popri rozširovaní nových techník usmrcovania sa štáty, v ktorých sa trest smrti vykonáva, snaží utajiť svoje postupy v nádeji, že sa im podarí odvrátiť nechcený záujem verejnosti o tieto procedúry. Prechod Južnej Karolíny na elektrické kreslo a popravčiu čatu v roku 2021 tamojší väzni napadli ako príliš krutú. Túto otázku stále rieši najvyšší súd. V apríli štát schválil zákon klasifikujú totožnosť dodávateľov smrtiacich liekov ako štátne tajomstvo.
Aj štát Idaho prijal nedávno zákon, ktorý dáva ministerstvu päť dní po vydaní rozsudku smrti na to, aby zistilo, či môže pristúpiť k smrtiacim injekciám. Pokiaľ nie, bude zvolaná obligátna popravčia čata. Štát vynaložil 750-tisíc dolárov (viac ako 680-tisíc eur) z peňazí daňových poplatníkov na renováciu bloku ciel vo svojej väznici s maximálnou ostrahou pre popravy za pomoci popravčej čaty. Táto investícia sa zdá byť o to viac zarážajúce, že v celách smrti v Idahu čaká iba osem väzňov odsúdených na smrť.
Podľa právničky Megan McCrackenovej, ktorá sa zaoberala prípadmi trestov smrti a je dobre oboznámená s metódami popráv, sa kombinácia alternatívnych protokolov a utajovania rovná snahe štátov, aby bolo po ich.
Štáty sa podľa nej len snažia mať viac možností, aby si mohli robiť, čo chcú bez toho, aby sa za svoje rozhodnutia komukoľvek zodpovedali. „Nejde o to, aby sa tresty smrti vykonávali ústavným, zákonným a vhodným spôsobom, ale aby sa skutok vôbec podaril,“ uzavrela podľa denníka The Guardian.