fbpx

Keď sa poprava nepodarí. V USA hľadajú nové spôsoby trestu smrti, detaily zatiaľ taja

Alabamská komora smrti v nápravnom zariadení Holman v Atmore. Zdroj: X/Guardian Weekly, Dave Martin

Počet štátov v USA vykonávajúcich popravy vlani klesol na dvadsaťročné minimum. Trest smrti na väzňoch vykonali len Alabama, Florida, Missouri, Oklahoma a Texas. Hoci je tento rozsudok doménou južanských štátov, tie, ktoré ho stále praktizujú, ustavične vymýšľajú nové spôsoby exekúcií. Niektoré sa obracajú k alternatívnym metódam, iné zahaľujú proces popráv do hávu tajomstva.

Pokiaľ nedôjde na poslednú chvíľu k odkladu trestu, stane sa Američan Kenneth Smith za 10 dní prvým človekom, ktorého v USA popravia doposiaľ nevyskúšanou a neoverenou metódou, známu ako dusíková hypoxia.

Po niekoľkých neúspešných pokusoch o jeho usmrtenie na nosidlách v minulom roku sa ministerstvo nápravných zariadení konečne rozhodlo pre úplne experimentálny postup. Ten by však podľa varovania odborníkov mohol väzňov vystaviť ďalšiemu krutému zaobchádzaniu. Informáciu priniesol denník The Guardian.

Štát Alabama stanovil dátum Smithovej popravy na 25. januára. Spôsob, akým ho chce usmrtiť, ale zostáva naďalej verejnosti z veľkej časti utajený. Štátny protokol je v tomto ohľade veľmi strohý. Prezrádza iba to, že Smithovi popravca pripevnení na tvár masku, cez ktorú mu bude do úst vpustený dusík. Plyn bude do odsúdencovho tela prúdiť po dobu pätnástich minút alebo po indikácii na EKG. Záleží na tom, čo bude dlhšie, uvádza sa v protokole.

„Je to neuveriteľne vágny protokol, nie je v ňom nič konkrétne, čo by nebolo výrazne zredigované,“ hovorí Deborah Dennová, profesorka fordhamskej právnickej fakulty, ktorá sa zaoberá štúdiom o treste smrti. Ani ľudia oboznámení s plynným dusíkom podľa nej z protokolu nevyčítajú, o čom je vlastne reč.

Alabamské koketovanie s dusíkom ako metódou popravy je iba tým najviditeľnejším prejavom súčasného trendu, ktorý v USA naberá na obrátkach. Vo svojich zákonoch majú teraz štáty šesť rôznych spôsobov vykonania trestu smrti: smrtiacu injekciu, elektrické kreslo, smrtiaci plyn vrátane kyanidu, popravčiu čatu, obesenie a teraz po novom dusíkovú hypoxiu v Alabame.

„Nepoznám žiadnu inú krajinu na svete, ktorá by mala toľko metód popráv ako my, dokonca ani Čína nie,“ hovorí Dennová.

Bojkot proti injekcii

Smrtiaca injekcia je od 70. rokov 20. storočia v Amerike prevládajúcim postupom počas exekúcií. Je však už niekoľko rokov predmetom medzinárodného bojkotu. Ten ťahajú predovšetkým vlády Spojeného kráľovstva a európskych krajín spolu s farmaceutickými spoločnosťami. Tie sú proti tomu, aby sa ich lekárske výrobky používali na zabíjanie ľudí.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie