Zmena ústavy je späť v parlamente a rokovania naberajú na obrátkach. Ako sa zachová opozícia na čele s KDH?
Podpredseda KDH Viliam Karas v relácii Téma na TV Spark vysvetľuje, prečo je pre hnutie kľúčová ochrana kultúrno-etických hodnôt a ako si predstavuje postavenie Slovenska voči Európskej únii. Nevyhýba sa ani kritike koalície, ani liberálnych mimovládok. A odkazuje: „Dieťa nie je komodita. Slovensko má byť lídrom v ochrane ľudskej dôstojnosti.“
Ústava: Slovenská suverenita má prednosť pred bruselským aktivizmom
Viliam Karas, podpredseda KDH a bývalý minister spravodlivosti, považuje návrh zmeny ústavy za strategický krok. Najzásadnejším bodom pre KDH je podľa neho zakotvenie zvrchovanosti Slovenskej republiky v kultúrno-etických otázkach.
„Ak by sa Európsky súdny dvor pokúsil rozšíriť kultúrno-etické práva – napríklad legalizovať manželstvá dvoch mužov – Slovenská republika to nemá akceptovať. To je výlučne naša kompetencia,“ uviedol Karas v relácii.
KDH zároveň presadzuje, aby akýkoľvek pokus o vystúpenie z EÚ alebo NATO musel byť schválený referendom. Odkazuje na judikatúru Ústavného súdu, ktorá spochybňuje, či súčasná ústava takýto proces upravuje jednoznačne.
Rodič vo vzdelávaní: Nie ideológia, ale dôvera
Karas sa kriticky vyjadril aj k zmenám v školskom zákone, ktoré presadila SNS v spolupráci s ministrom Druckerom.
„Riešenie SNS a Druckera je veľmi zlé. Učiteľov šikanuje a pritom nerieši to podstatné.“
Podľa KDH by rodič mal mať právo vyjadriť súhlas s tým, čo sa jeho dieťa učí v oblastiach ako výchova k intimite, filozofické či náboženské presvedčenie.
„Nehovoríme o biológii, hovoríme o intímnych témach. Ak niekto príde do školy a hovorí dieťaťu, že si môže vybrať, či bude chlapček alebo koník, to je ďaleko za čiarou.“
Náhradné materstvo? Obchod s ľuďmi, tvrdí Karas
Jednou z najzásadnejších tém, ktorú chce KDH dostať do ústavy, je zákaz náhradného (surrogátneho) materstva. Dnes podľa Karasa síce už platí zákaz v zákone o rodine, no pre silnejúci tlak zahraničných rozhodnutí je podľa neho potrebné tento princíp „poistiť ústavou“.
„Dieťa nesmie byť predmetom obchodovania – ani keď ide o dohodu bez peňazí. To slovenský právny poriadok nepozná,“ zdôraznil.
Karas upozornil aj na konkrétne prípady: „Dieťa za 70-tisíc dolárov? Z Ukrajiny, Indie, alebo od študentiek z Česka? To je absurdné. To nie je pomoc – to je biznis.“
Právny štát na pevných základoch, nie na zle ušitých zákonoch
KDH zároveň navrhuje, aby o skrátenom legislatívnom konaní mohol v sporných prípadoch rozhodovať Ústavný súd. Dnes podľa Karasa zneužívajú tento nástroj všetky politické garnitúry.
„Skrátené legislatívne konanie malo byť výnimkou. Teraz sa používa v polovici prípadov. A výsledok? Zlé zákony, právny chaos a priestor pre korupciu.“
Korupcia, organizovaný zločin a dôvera v štát
Karas sa dotkol aj témy bezpečnosti a obnovy dôvery občanov. Odmieta, že by zrušenie ÚŠP bolo kompenzované novým oddelením na generálnej prokuratúre.
„Táto vláda rezignovala na boj s korupciou. O organizovanom zločine ani nehovorím – ten sa obnovuje. Preto žiadame, aby sa boj s organizovaným zločinom riešil ústavne, systémovo, a nie z rozhodnutia jedného prokurátora.“
Dialóg s koalíciou? Áno. Hry? Nie.
V závere relácie Karas naznačil, že KDH je pripravené rokovať o ústavných zmenách – ak bude záujem úprimný.
„Konzervatívne témy ťaháme 35 rokov, Smer ich otočil za rok. Uvidíme, či je to hra alebo skutočný záujem.“
Ostrosť adresoval aj ministrovi Tarabovi: „Jeho nálepkovanie je nízke. KDH má kompas, vie, kde stojí.“