KDH bolo kedysi vymedzené voči politike Smeru, to sa zmenilo. Hodnotovo mám najbližšie k Demokratom, hovorí poslankyňa Martina Holečková (rozhovor)

Reklama
Zdroj: TV Spark
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Prečo odišla z KDH?
  • Ako hodnotí stav a vzťahy súčasnej koalície?
  • Prečo ju Branislav Becík odvolal z postu vicežupanky Nitrianskeho samosprávneho kraja?
  • Kto doplatí na konsolidáciu?
  • Do akej strany si vie predstaviť vstúpiť?
  • Čo hovorí na to, že parlament nemá svojho predsedu či podpredsedu?

Reflektuje to podľa mňa na celé pôsobenie súčasnej vlády. Keby ich reálne zaujíma stav Slovenskej republiky, tak s tým robia niečo od začiatku. Ich zaujímalo len to, aby dostali svojich kamarátov z väzenia, aby im znížili tresty. To ich držalo spolu, čo bolo najdôležitejšie. Vo chvíli, keď to schválili, vidíme, že nastávajú v koalícii medzi nimi spory, pretože už to „lepidlo“ niekde zmizlo.

Potom nasledovalo, nechcem hovoriť o nejakom uplácaní voličov, ale rozdávanie 13. dôchodkov, na ktoré jednoducho nemáme. Už dnes si sociálna poisťovňa požičiava takmer na 11. dôchodky a my dávame 13. dôchodky.

To sú peniaze, ktoré sme vôbec nemuseli konsolidovať, keby ich nedáme, kde sme mohli pomôcť tým dôchodcom, ktorí majú najnižšie dôchodky, a keď budeme mať, nech sa páči, dajme všetkým. Ja si myslím, že nepotrebujeme 13. dôchodok. Môžeme to rozdeliť na riadnych 12 dôchodkov, ale to je už na diskusiu.

Vláda zvolila nesprávny postup a teraz si musí zlízať to, čo si sama navarila. Porozdávala preto, aby sa prezidentom stal Peter Pellegrini a teraz budeme všetci na to doplácať. Doplatia na to jednorodičovské rodiny, aj tie, kde je veľmi veľa detí. Ja sa chcem pýtať, čo urobili pre tieto skupiny politici súčasnej vládnej koalície za rok svojho pôsobenia? Neurobili jednoducho nič. Keď nemám peniaze, tak si pozriem štatistiky, čo nie je zložité, keďže sú verejne dostupné – najohrozenejšie skupiny chudobou, jednorodičia a domácnosti, kde je viac detí – tak pomôžem im v prvom rade, a potom idem ďalej, no ale nie…

Aj odhad nie je až taký katastrofálny, ako hovorí opozícia, že táto konsolidácia bude trojčlennú rodinu stáť ročne 270 eur, ale práve tie najohrozenejšie skupiny. Aký bude reálny dosah?

Uvediem príklad na rodinách, kde sú samoživiteľky prevažne ženy a často je tam zdravotne znevýhodnené dieťa. Tam, keď budeme hovoriť o 270 eurách, sa nedokážu uskromniť, to je naozaj likvidačné. Mnoho týchto rodín žije z 5,50 eura na deň, a to máte stravu, energie… A vy im zoberiete ďalších 270 eur. Neviem si predstaviť, čo tí ľudia budú robiť a očakávam, že bude musieť prísť vláda s nejakou kompenzáciou. Neviem, dokedy chcú na toto čakať.

Druhá vec je, že sa obávam, aby zase nebolo, ako sa už teraz hovorí o energiách, že sa bude pomáhať celoplošne, lebo sa to nakoniec obráti proti všetkým. Treba konečne začať robiť normálne, reálne kroky k tomu, aby sme pomohli tým, ktorí to momentálne najviac potrebujú. To, že je to neskoro už teraz, je úplne zrejme a jasné.

Energopomoc by ale mala ísť z tej miliardy, čo bude navyše?

Áno, ale povedzme si, či to musíme dať naozaj všetkým, alebo by sme vedeli z toho zobrať len nejaký balíček a použiť pre najohrozenejšie skupiny.

Rozumiem, že to nie je jednoduché urobiť, ale na toto mali rok. A rok sa tomu mali venovať a nie zmenám v trestnom kódexe, čím nakoniec ešte môžeme prísť o eurofondy, pretože to urobili naozaj flagrantne.

Na jednej strane hľadáme u nás peniaze, na druhej strane ohrozujeme tie, ktoré nám môžu prísť. Vláda už schválila aj návrh rozpočtu a máme najhoršie verejné financie v rámci Európskej únie. Návrh je, že celkové príjmy budú nižšie ako výdavky.

Príjmy majú byť okolo 27,6 miliárd a výdavky na úrovni 34 miliárd. Do roku 2027 má vláda cieľ, aby deficit bol na úrovni 3 percentá HDP. Plánujú ešte predstaviť druhý konsolidačný balík. Keď sa návrh rozpočtu dostane do parlamentu, predpokladám, že asi ho nepodporíte tak ľahko?

Nemám dôvod ho podporiť, lebo, ako som povedala, keď si toto vláda navarila, nech si to sama aj schváli. Nech sa postaví pred ľudí a začne im konečne hovoriť pravdu. Nemôžeme rozdávať a hovoriť o tom, že tu za 3 roky vlády všetko rozobrali.

Treba ľuďom povedať, že na to nemáme, musíme konsolidovať, musíme šetriť, ale potom nerozdávajme. Tento návrh mi príde ako zavádzanie a klamanie ľudí.

Úloha opozície v tomto je informovať verejnosť. Nemáte až tak veľa pák, možno organizovanie protestov. Plánujete aj pri schvaľovaní vládneho rozpočtu zorganizovať protestnú akciu v spolupráci s PS, SaS, KDH, ako to bolo aj pri trestných kódexoch?

Ešte sa ani neotvorila schôdza a k vnútorným rozhovorom asi nedošlo, či protestovať. Obávam sa a myslím si, že čas toho, že ľudia opäť vyjdú do ulíc, príde a možno to nebude trvať dlho. Aj kultúrnici protestujú už niekoľko týždňov, čiže situácia v spoločnosti nie je dobrá.

Ľudia budú musieť dať tejto vláde spätnú väzbu, možno aj formou toho, že pôjdu do ulíc, alebo to budú protesty nejakých združení, alebo zamestnancov, pretože dobre viem, že aj zamestnávatelia a zamestnanci nie sú spokojní s tým, ako je konsolidácia nastavená.

Mali sme v relácii aj politológa Jozefa Lenča, ktorý povedal, že opozícia urobila jednu veľkú školácku chybu, keď sa riešilo odvolávanie predsedu PS, podpredsedu Národnej rady, Michala Šimečku.

Zo strany poslancov Hlasu aj bola ochota pri samotnom hlasovaní, že by podržali Michala Šimečku v tejto funkcii, ale na druhej strane dala opozícia návrh na odvolanie Zuzany Dolinkovej z Hlasu a šla si akoby sama proti sebe.

Ďalšia vec, ktorú robí, že úplne ignorujú hnutie Slovensko, či to je správna taktika? Ako to vy vnímate?

Za seba poviem to, že hnutie Slovensko upozorňuje, robí naozaj dobrú opozičnú politiku. Nie vždy môžeme byť stotožnení s tým spôsobom, štýlom, ale nemali by byť úplne vyčleňovaní. Mne sa nepáči aj to, že nedostávajú priestor v médiách, pretože hnutie Slovensko, či sa to niekomu páči, alebo nepáči, zastupuje istú časť voličov a ten priestor by mali mať. Rozumiem animozitám, ktoré nastali, ale takýto je môj názor.

Situácia v rezorte ministerky Zuzany Dolinkovej sa stupňovala. Dianie v trenčianskej nemocnici bolo veľmi sledované a situácia nebola jasná. Jej kroky, žiaľ, nesmerovali k stabilizácii v rámci zdravotníctva. Návrhov už bolo podaných niekoľkokrát a bolo to vyvrcholením.

Návrh sa prekladal zo schôdze na schôdzu. Ak by odvolanie nastalo v čase, kedy malo byť, tak si myslím, že by to bolo oveľa skôr, ako prišiel návrh na odvolanie pána Šimečku. Politická matematika by nemala pustiť a ten post patrí strane PS, oni majú právo niekoho nominovať a vládna koalícia by to mala rešpektovať. To je podľa mňa normálny demokratický princíp, ktorý rešpektuje výsledky volieb.

Keď sa konečne dostane do parlamentu voľba predsedu parlamentu, podporíte Richarda Rašiho alebo koho?

Nie, nemám dôvod podporovať, nech si to vyrieši vládna koalícia.

Čiže nebudete hlasovať?

Nie. My sme na začiatku podporili pána Petra Pellegriniho. Po tom všetkom, čo tu predvádzajú, a nie sú schopní sa dohodnúť na mene predsedu parlamentu, to je proste absurdné. Je to neprijateľné, aby sme toľko mesiacov fungovali v provizóriu. A z úst vládnych politikov zaznieva, že je to úplne v poriadku, že môžeme celé volebné obdobie takto fungovať. Pre mňa je to dehonestujúce. Dehonestujeme tú pozíciu a vôbec fungovanie parlamentu.

Nemáme jedného podpredsedu, nemáme predsedu parlamentu a nie sú schopní sa na tom dohodnúť. To je podľa mňa elementárna povinnosť vládnej koalície dodať predsedu parlamentu.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie