Nemyslím si, že to je predzvesť bližšej spolupráce. Je to prirodzený vývin. Ako nezaradená poslankyňa potrebujete na akýkoľvek návrh 15 podpisov a vtedy je potrebné spolupracovať naprieč politickým spektrom. Návrhy, ktoré som podávala, sa týkali zníženia DPH na bezlepkové potraviny, a spolupracovala s poslancami z PS, pretože sama nedokážem nič podať a to je aj dôvod, prečo sa chcem zaradiť do nejakého klubu.
Musím povedať, že aj s pani Kolíkovou sa mi veľmi dobre spolupracuje. Pre mňa je veľmi dôležitá téma pomoci ženám, ktoré zažívajú násilie a tu nachádzam s ňou spoločnú reč.
Vy ste navrhovali aj 5-percentnú DPH na hygienické pomôcky pre ženy. Kde budete teraz hľadať spoluprácu pri predkladaní vašich návrhov? Budete predkladať ďalšie? Ako prebiehajú rokovania?
Určite budem. Svoju agendu si chcem plniť a nechcem byť ako niektorí koaliční poslanci, ktorí prídu, odhlasujú a viac ich v parlamente nevidíme. Chcem aktívne pôsobiť ďalej v oblastiach, ktorým sa venujem, či je to opatrovateľský sektor alebo jednorodičia, ktorí dlhodobo patria medzi najohrozenejšiu skupinu chudobou a po prijatí konsolidačného balíčka to bude ešte horšie. Žiaľ, táto vláda za rok svojho fungovania pre túto skupinu neurobila jednoducho nič. Chcem predkladať návrhy a budem hľadať podporu u všetkých opozičných strán.
Určite nie všetky opozičné strany budú súhlasiť vo všetkých návrhoch, čiže spolupráca sa bude týkať danej problematiky.
V krátkosti spomeniem aj to, čo sa stalo na župe. Branislav Becík vás odvolal z postu vicežupanky. Deklaroval to tým, že pre vašu pracovnú vyťaženosť sa nevenujete funkcii tak, ako si to predstavoval. Vaši stranícki kolegovia tvrdili, že to bol revanš za hlasovanie o sociálnych dávkach, ktoré nakoniec prešlo.
Vy ste to urobili spôsobom, že na hlasovanie ste doviedli aj rodičov postihnutých detí, čo bolo možno emotívne. Čo bol reálny dôvod?
V politike sa stáva, že sa mužom nepáči, keď sa im ženy postavia a nastavia im zrkadlo a ukážu, že v tejto oblasti sa mýlia. Silný moment bol ten, kedy sa rozhodla župa krátiť príspevky pre choré deti na autizmus alebo na deti, ktoré ležia v bdelej kóme, kde zníženie týchto príspevkov by znamenalo likvidáciu zariadení. Upozornila som vedenie kraja, ktoré na to nereflektovalo.
Po týždni sa konalo zastupiteľstvo, kde rodičia prišli. Oni sami deklarovali, že prídu, ja som ich tam nepriviedla. Je to zúfalá situácia, keď sa spoliehate na to, že svoje dieťa máte kde umiestniť a môžete popri tom pracovať, pretože na pár hodín vás niekto odbremení. Z jednej organizácie dostali e-mail, že od septembra budú musieť zatvoriť a budú si musieť deti zobrať domov. Tým pádom prídu aj o zamestnanie alebo o jeden príjem v rodine.
Oni prišli povedať, že s krátením príspevkov je problém a ten tlak bol úspešný. Ja som veľmi rada, že sa príspevky vrátili naspäť, ale tiež som to vnímala ako revanš pána predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Na druhej strane, je to politické rozhodnutie, politická dohoda. Bolo to len na zakrývanie, pretože pán Becík si našiel novú koalíciu, ktorá si vymenovala ďalších dvoch vicežupanov. Jeden je zhodou náhod primátor (Otokar Klein, primátor Nových Zámkov, pozn. red.) a druhý starosta (Jozef Stankovský, starosta obce Bojná, pozn. red.). Som veľmi zvedavá, akým spôsobom budú oni k dispozícii, keď toto bol problém. Vo svojej reči aj deklaroval, že on vicežupanov nepotrebuje, pretože všetko stíha sám. Takže to vnímam len ako revanš.
Tým, že je z Hlasu, vám to zatvorilo dvere pri spolupráci s poslancami strany v parlamente, ktorí nesúhlasia úplne s krokmi strany?
Neprenášala by som to do vysokej politiky, je to lokálna záležitosť. Som veľmi rada, že sa našli odvážni poslanci medzi poslancami z Hlasu, ktorí povedali, že sa nebudú podieľať na „ožobračovaní“ ľudí na Slovensku, ktoré si vládna koalícia pripravila. Kiežby ich bolo viac…
Poďme na konsolidáciu a rozpočet, lebo aj zo zdravotníckeho hľadiska je to téma, ktorá visí vo vzduchu. Vieme, že z roku 2022 bola dohoda o valorizácii 9 percent pre všetkých zdravotníkov. Teraz sa hovorí o 6 percentách pre zdravotné sestry a 3 percentá pre lekárov. Je to dobrý kompromis alebo by ste uvítali niečo iné?
Zdravotníctvo – každý z nás lekára potrebuje. Lekári a zdravotný personál pracuje v naozaj otrasných podmienkach a téma bola v posledných dňoch veľmi často preberaná a bolo niekoľkokrát povedané, že musí byť premiérskou témou. S týmto plne súhlasím a potrebujeme urobiť všetko pre to, aby sme zdravotnícky personál na Slovensku zachovali, pretože po ňom „chňapnú“ okolité štáty, kde majú lepšie podmienky, či už platové, alebo výzor ambulancií.
Nedávno som bola v nemocnici na Mickiewiczovej a bola som zhrozená, že v takýchto podmienkach ľudia pracujú a zachraňujú životy. Je to nedôstojné a je to hanba. Treba povedať, že 13 rokov vládol Robert Fico, ktorý mnohé roky mal tento rezort pod sebou, teda jeho strana, a to je výsledok jeho pôsobenia.
Zuzana Dolinková to vzdala. Aký bude podľa vás minister Kamil Šaško?
Bude to podľa mňa taký lakmusový papierik, kedy sa ukáže, ako bude zvládať rezort, alebo, či si dokáže u koaličných partnerov zastať svoj rezort. Je to manažér, tak uvidíme, ako sa toho celého chopí. Držím mu palce, pretože zdravotníctvo je veľmi dôležité. Je to ťažký rezort, ktorý je v zlom stave.
Teraz sa schválil jeden balík konsolidácie a už počúvame o tom, že bude ešte aj druhý balíček, kde sa už rieši napríklad aj zdanenie hazardu. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť dala zaujímavú štatistiku, že Slováci len ročne prestávkujú 30 miliárd eur.
Ak by sa zdanil len tento hazard, v podstate žiadne iné opatrenia by nebolo potrebné prijímať. Ako vnímate to, že až v druhom kroku sa uvažuje o zdanení hazardu?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)