Najšťastnejší ľudia v Európe žijú vo Švajčiarsku, zatiaľ čo Slováci sa nachádzajú na spodných priečkach rebríčka. Tento záver vyplýva z výsledkov medzinárodného prieskumu Európskej sociálnej sondy (ESS ERIC), ktorý sa uskutočňuje od roku 2001 a analyzuje postoje a hodnoty obyvateľov viacerých európskych krajín, vrátane Slovenska.
Podľa najnovších údajov sa ukázalo, že Slováci sú menej šťastní v porovnaní s ľuďmi z iných európskych krajín a menej často sa stretávajú so svojimi blízkymi. Najvyššiu úroveň šťastia dosahujú obyvatelia Švajčiarska (8,15), Fínska (8,07) a Nórska (7,95). Slovensko s priemerným skóre 6,57 sa nachádza na konci rebríčka. Slováci zároveň zaznamenávajú nižšiu úroveň šťastia ako Maďari (7,10) a Chorváti (7,55), ktoré tiež dosahujú nižšie skóre šťastia, uvádza denník SME.
Alexander Loziak, výskumník zo Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV, uviedol, že analýza sa zamerala na subjektívne pocity šťastia a frekvenciu kontaktov s priateľmi, rodinou a kolegami. Dáta ukázali, že Slováci majú najnižšiu úroveň šťastia spomedzi skúmaných krajín. Priemerné skóre šťastia na Slovensku dosiahlo 6,57 na škále od 0 do 10, čo znamená, že Slováci sa v priemere cítia skôr šťastní ako nešťastní.
Žiadna z európskych krajín neklesla pod skóre 6,5, čo naznačuje, že Európania vo všeobecnosti pociťujú šťastie. Rozdiel medzi krajinou s najvyššou a najnižšou úrovňou šťastia je len 1,58 bodu, čo nepredstavuje výrazný rozdiel.
Najčastejšie sa ľudia stretávajú so svojimi blízkymi v Nórsku (5,63), Holandsku (5,40) a Chorvátsku (5,27), pričom sa zvyčajne stretávajú niekoľkokrát do týždňa. Na Slovensku je priemerná frekvencia stretnutí 4,61, čo je ekvivalentom stretávania sa raz za týždeň. Slováci sa stretávajú so svojimi blízkymi menej často ako v Nemecku (4,85), ale častejšie než v Maďarsku (3,46) alebo Írsku (4,19).
Loziak dodal, že hoci môže byť pocit šťastia do istej miery ovplyvnený sociálnymi kontaktmi, existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré na šťastie vplývajú.