Podľa neho sa oplatí sledovať najmä voličské nálady umiernených republikánov a takzvaných nezávislých voličov.
„Myslím, že u nich sa bude rozhodovať v tom zmysle, koľko ich k voľbám pôjde podporiť Trumpa, alebo koľko ich k voľbám nepôjde vôbec. Nepriamo by tak výsledok ovplyvnili svojou absenciou motiváciu Trumpa voliť, aj keby to priamo neznamenalo hlas pre Joea Bidena,“ vysvetlil odborník.
Rovnako ako Jungwirth napokon hovoria aj ďalší odborníci či americké médiá, ktoré tieto skupiny voličov spomínajú asi najčastejšie. Práve na ne by totiž okrem iného mohol mať najväčší vplyv vývoj okolo Trumpových súdnych káuz a prípadné rozsudky, ktoré by ešte pred novembrom mohli padnúť.
„Hoci nemusia milovať demokratov, majú nejaký rešpekt k vláde práva a nezávislej justícii,“ ponúkol Jungwirth faktory, ktoré by mohli mať vplyv na rozhodovanie týchto voličských skupín.
Vplyv by táto skutočnosť ale mohla mať aj za ich hranicami. Podľa webu CNN sa totiž v Iowe (31 %) aj New Hampshire (42 %) našla slušná časť republikánskych voličov, ktorá uviedla, že Trump by nebol vhodný na výkon prezidentskej funkcie, ak by bol odsúdený za trestný čin.
Možnosť jeho odsúdenia sa tento týždeň o niečo priblížila, keď federálny odvolací súd rozhodol, že Trump nemá imunitu pred stíhaním kvôli svojej snahe zvrátiť výsledky volieb v roku 2020. Ide o najzávažnejšie z exprezidentových súdnych sporov.
Bidenov štáb dáva najavo, že kauzy chce v kampani využiť. Iste si je vedomý aj svojich šancí pretiahnuť umiernených protitrumpovských republikánov a nezávislých.
Závod nekončí
Trumpova slabšia pozícia u niektorých skupín voličov však neznamená, že sa nad ním sťahujú mračná. Jeho relatívny neúspech u nezávislých voličov síce musel demokratov potešiť a dať im nádej, že pred finálovým „zápasom“ nie je v najlepšej kondícii, ale zároveň je jasné, že do volieb zostáva ešte dosť času.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)