Cintula odmieta, že išlo o počin psychicky narušeného jedinca
Prípad slovenského masového vraha Harmana, ktorý v auguste roku 2010 zastrelil v Devínskej Novej Vsi celkom 7 ľudí, spisovateľ relativizuje a odmieta verziu, že išlo o počin psychicky narušeného jedinca. Informuje CNN Prima News.
„Naopak išlo o muža, ktorý už neuniesol ťarchu hnevu, ktorú si počas svojho života niesol,“ napísal Cintula.
Harmana nevníma ako šialenca, ale ako niekoho, kto „už nedokázal uniesť bremeno“. V pasáži dokonca sám seba radí medzi skupinu týchto zabúdaných členov spoločnosti.
„My, ktorí sme ignorovaní štátom, potenciálni blázni, tú ťarchu nesieme ďalej. Spoliehame sa na štát, že bude konať, očakávajúc citeľné zlepšenie. S obavou a nenávisťou si odovzdávame štafetový kolík z generácie na generáciu,“ vyjadril svoje rozpoloženie.
Harmana nakoniec stavia do pozície obete, aj keď píše, že z neho nechce robiť hrdinu, a jeho vražedný skrat odôvodňuje zlyhaním celej spoločnosti.
Rozum vo svete permanentného násilia
Previazanosť medzi radikálnymi krokmi niektorých jedincov a chybným smerovaním spoločnosti je jednou z hlavných tém Cintulovej knihy. Sám však odmieta rozhodnutie pre násilný čin. Aj tak ale predpokladá, že sa podobným udalostiam nevyhneme.
„Kde je slovenský Breivik? Ešte sa nenarodil? A čo keď áno? Kde sú povrazy, na ktorých by viseli vystrašení, doposiaľ sa usmievajúci zodpovední? Ešte ich nikto nevyrobil? Ale vyrobil. Lenže rozumný človek by ich nikdy nemal použiť,“ cituje web z knihy atentátnika, ktorý sa následne pýta: „Kto je ešte rozumný vo svete permanentného násilia?“
Napätie v spoločnosti je podľa jeho výkladu spoločným globálnym menovateľom nielen brutálnych činov, ale napríklad aj aktov terorizmu. V závere jednej z kapitol odmieta označenie „šialenec“ a predpokladá nárast počtu podobných radikálnych činov.